Republica Moldova condamnă ”încălcarea spațiului aerian” al țării de către rachetele și dronele Rusiei

Republica Moldova, prin ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene, condamnă ”încălcarea spațiului aerian” al țării de către rachetele și dronele Rusiei.
Irina Dumitrescu
17 nov. 2024, 20:58
Republica Moldova condamnă ”încălcarea spațiului aerian” al țării de către rachetele și dronele Rusiei

Ministrul de Externe al Republicii Moldova, Mihai Popșoi, a postat duminică, pe rețeaua de socializare X, un clip cu imagini filmate în raionul Edineț din nordul țării. În clip este suprinsă, pe sunet, trecerea unor aparate de zbor, la joasă altitudine.

”Condamnăm cu fermitate încălcarea spațiului aerian al Republicii Moldova de către rachetele și dronele Rusiei ce vizează astăzi (duminică) infrastructura critică a Ucrainei. Exploziile în apropierea graniței noastre și vizionările de drone care zboară joase deasupra satelor subliniază riscurile pentru poporul nostru din războiul brutal al Rusiei”, a scris ministrul Popșoi, în postarea ce conține clipul.

Potrivit NordNews, locuitorii satului Ruseni din raionul Edineț au raportat că două rachete rusești au trecut la joasă altitudine deasupra localității lor, în dimineața zilei duminică, 17 noiembrie.

Citește și EXCLUSIV Dumitru Dragomir știe cine va fi președintele României: „Oracolul din Bălcești vă spune că trei candidați au șanse aproape egale”

”Da, au zburat deasupra satului. Chiar am văzut, nu că am auzit. Nu știu, era rachetă sau dronă, dar avea aripi. Din start credeam că este un avion de luptă, dar apoi am înțeles că nu era el, era asemănător unei rachete”, a declarat un localnic.

Rusia a lansat, duminică dimineață, un atac combinat masiv asupra teritoriului Ucrainei. Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a raportat 120 de rachete și 90 de drone implicate în atac. Printre acestea s-au numărat drone „Shahed” și rachete de croazieră și balistice de tip „Țirkon”, „Iskander” și „Kinjal”. Forțele ucrainene au distrus peste 140 de ținte aeriene, potrivit datelor oficiale, citate tot de NordNews.

Autoritățile Republicii Moldova au îndemnat populația la calm și a solicitat raportarea oricărui obiect de zbor suspect observat pe teritoriul țării, la numărul de urgență 112.

Citește și Cancelarul Olaf Scholz, după ce a fost criticat pentru că a vorbit la telefon cu Putin: ”A fost important să-i spunem că nu poate conta pe sprijinul din partea Germaniei, Europei şi a multor altele din lume”

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Mircea Sandu șochează! De ce nu a mai candidat la alegerile FRF: „Intram la pușcărie”
Capital.ro
Regula care poate aduce bani în plus la pensie. Totul începe cu 100 de lei pe lună. Dan Sulică: Este aur curat
Playtech.ro
Cât cheltuie românii la o singură ieșire la mall în 2026. Suma a ajuns la un nou record
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Nu Hagi, Balaci sau Dobrin! Liță Dumitru, fără echivoc: ”El a fost cel mai mare fotbalist pe care l-a avut România. Valoare mare de tot”
MediaFlux
Horoscopul weekendului 13–14 iunie 2026. Ce rezervă astrele pentru fiecare zodie
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți