Republica Moldova şi-ar putea muta ambasada în Israel de la Tel Aviv la Ierusalim

Republica Moldova şi-ar putea muta ambasada în Israel de la Tel Aviv la Ierusalim, în schimb Israelul urmând să îşi deschidă ambasadă la Chişinău, anunţă presa israeliană. În prezent, R. Moldova are la Ierusalim un consulat onorific.
Filip Stan
25 iul. 2018, 03:45
Republica Moldova şi-ar putea muta ambasada în Israel de la Tel Aviv la Ierusalim

Conform Israel National News, care citează Kan Radio, Moldova va fi următoarea ţară care îşi va reloca ambasada la Ierusalim, devenind astfel al cincilea stat care ia o astfel de decizie după SUA, Guatemala, Paraguay şi după ce şi Republica Cehă a făcut un anunţ similar

Sursa citată relatează că  Yuval Rotem, director general în Ministerul de Externe israelian, este cel care a discutat acest subiect în cursul recentei sale vizite în Republica Moldova. De altfel, el scria pe Twitter, în 12 iulie, că a avut o întâlnire foarte fructuoasă cu ministrul de Externe Moldovean Tudor Ulianovschi, cu care a discutat  bunele relaţii dintre cele două ţări şi modalităţi de intensificare a cooperării, precum şi teme regionale şi internaţionale.

Potrivit Kan Radio, Moldova a fost de acord să îşi deschidă ambasadă la Ierusalim cu condiţia ca Israelul să îşi deschidă ambasadă la Chişinău.

Purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe israelian, Emanuel Nachshon, a confirmat că Rotem s-a aflat în vizită în Republica Moldova şi că subiectul legat de Ierusalim s-a aflat pe agenda discuţiilor.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Unde s-a produs, de fapt, ruptura dintre Nicu Ceaușescu și Elena. „A fost o dramă, pur și simplu”
Capital.ro
EXCLUSIV Gelu Voican Voiculescu, dezvăluiri noi despre execuția soților Ceaușescu. Ion Iliescu a redactat cu mâna lui: A omis multe
Playtech.ro
Ce salariu are un brancardier în 2026: venitul lunar și sporurile prevăzute de lege
Adevarul
Generalii Europei avertizează: continentul trebuie să se pregătească pentru război
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Două femei au fost lovite de mașină, în timp ce mergeau pe marginea șoselei, în Dolj! Una dintre ele și-a pierdut viața
iamsport.ro
Ordinul lui Nicolae Ceaușescu i-a ruinat viitorul românului care a fost ”cel mai bun din lume”: ”L-am iubit enorm! I-au luat pașaportul și l-au dat jos din avion”
MediaFlux
Anunț pentru peste 2 milioane de pensionari. Când vor intra, de fapt, banii de pensii pentru luna ianuarie
stirilekanald.ro
El este polițistul care l-a ucis pe Sergiu, moldoveanul găsit pe un câmp din Italia. Ucigașul l-a privit în ochi și l-a împușcat în cap, după care a fugit din țară
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend