Republica Moldova va institui starea de urgență în sectorul energetic! Cauza – incertitudinea privind livrările de gaze naturale de către rușii de la Gazprom

Republica Moldova va institui, din 16 decembrie, starea de urgenţă în sectorul energetic, pentru o perioadă de 60 de zile! Decizia este determinată, potrivit guvernului de la Chișinău, de ”incertitudinea privind livrările de gaze naturale de către Gazprom către regiunea transnistrean”. Compania rusă Gazprom este cel mai mare producător mondial de gaze naturale.
Irina Dumitrescu
11 dec. 2024, 18:58
Republica Moldova va institui starea de urgență în sectorul energetic! Cauza - incertitudinea privind livrările de gaze naturale de către rușii de la Gazprom

Instituirea stării de urgență în sectorul energetic a fost propusă de guvern, miercuri, Parlamentului Republicii Moldova, notează agerpres.

Demersul vine, conform sursei citate, pe fondul incertitudinii privind livrările de gaze naturale de către compania rusă Gazprom către regiunea transnistreană şi atacurilor ruse asupra infrastructurii energetice din Ucraina.

„Această măsură este necesară în contextul riscurilor majore la adresa securităţii energetice a Republicii Moldova şi eventualelor efecte de ordin umanitar în stânga Nistrului, determinate de incertitudinea privind livrările de gaze naturale de către Gazprom către regiunea transnistreană”, s-a precizat într-un comunicat al guvernului de la Chişinău.

Din punct de vedere al căilor de livrare a gazului, oficialii moldoveni spun că, teoretic, nu ar exista probleme. Astfel, chiar dacă Ucraina nu va prelungi după 1 ianuarie 2025 acordul privind tranzitul gazului rusesc, „nu există nicio problemă de tranzit, sunt căi de livrare a gazului natural către Republica Moldova şi către stânga Nistrului”, au subliniat reprezentanții Guvernului Republicii Moldova, cu referire la rutele alternative precum cea prin Turcia.

Practic însă, marea problemă este aceea că rușii de la Gazprom cer Republicii Moldova plata unei pretinse datorii istorice de circa 700 de milioane de dolari. Această datorie nu este recunoscută de guvernul de la Chişinău.

Citește și Alertă mondială privind boala X! Simptomele sunt similare cu cele ale gripei

Conform sursei citate, centrala electrică de la Cuciurgan, din regiunea separatistă Transnistria, produce pe baza gazelor ruseşti mare parte din energia necesară Republicii Moldova, respectiv circa 80 la sută din necesarul de energie pe malul drept al Nistrului. În aceste condiții, sistarea livrării gazului furnizat de Gazprom ar provoca, logic, o criză energetică.

„Dacă intenţia Gazpromului se va materializa, ea se va solda cu o criză umanitară care vine din două surse. Prima este lipsa de resurse energetice pentru necesităţile de bază, în mijloc de iarnă. Al doilea lucru este lipsa de venituri pentru aceşti oameni ca să-şi cumpere bunurile de bază. Acesta este contextul şi problemele care trebuie să le rezolve Guvernul Republicii Moldova”, a avertizat premierul Republicii Moldova, Dorin Recean.

Potrivit Executivului de la Chișinău, capacitatea de import a energiei electrice în ţară este limitată la 315 MW prin interconexiunea cu România, insuficientă pentru a acoperi cererea în orele de vârf. ”Vulnerabilitatea este accentuată de faptul că linia electrică de interconectare Isaccea-Vulcăneşti traversează teritoriul Ucrainei, ceea ce o face susceptibilă la întreruperi în cazul unor noi atacuri asupra infrastructurii energetice din ţara vecină”, mai precizează Guvernul Republicii Moldova.

Reprezentanții guvernului moldovean mai spun că în lipsa gazelor naturale de la Gazprom, Centrala Termoelectrică de la Cuciurgan nu va putea asigura producţia necesară de energie electrică în aceleaşi condiţii. ”Astfel chiar şi în condiţiile în care va fi acoperit deficitul creat de energie electrică pe întreg teritoriul ţării, preţul acesteia va fi afectat semnificativ mai ales pentru locuitorii din stânga Nistrului”, spun reprezentanții guvernului.

Pe durata stării de urgenţă, Comisia pentru Situaţii Excepţionale va putea adopta măsuri urgente pentru a aloca resurse financiare şi a coordona acţiunile necesare în vederea asigurării resurselor energetice, dar şi a depăşirii consecinţelor umanitare ale acesteia, au mai spus reprezentanții Executivului de la Chișinău.

Citește și Lidl vinde ciocolată Dubai la preţ redus din 13 decembrie. Puteţi cumpăra cu o singură condiţie

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Peter Magyar și Kelemen Hunor, prima oară față-n față. S-ar putea schimba relația dintre UDMR și noul Guvern ungar? „Nu-și pierde nimeni influența”
Capital.ro
Decizie pentru cei care nu locuiesc la adresa din buletin. Autoritățile au început controale la adresele declarate
Playtech.ro
Ce cheltuieli taie românii pentru a face față scumpirilor. Mulți se plâng că au ajuns la limită: „Nu mai am la ce renunța”
Adevarul
„S-au trezit la viață de Paște”. Doi români aflați în stare vegetativă, salvați printr-o metodă revoluționară folosită în Parkinson
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
L-a auzit pe Gigi Becali și s-a revoltat în direct: ”Îmi venea să sparg televizorul, mi-a fost o scârbă teribilă! Nu are Hristos, nu are mamă, nu are tată”
MediaFlux
Sorin Grindeanu, propus de PSD pentru funcția de premier, anunță Manda. Ponta a propus deschiderea discuțiilor cu AUR
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara