Restricții în România. Ce explicații au românii care ies din casă pe timpul nopții: ”Îmi place să admir cerul noaptea”

Românii găsesc tot felul de explicații pentru a încalca restricțiile de noapte. Jandarmii și polițiștii patrulează pe timpul nopții pentru a se asigura că cetățenii respectă noile măsuri impuse de autorități.
Filip Stan
17 nov. 2020, 10:27
Restricții în România. Ce explicații au românii care ies din casă pe timpul nopții: ”Îmi place să admir cerul noaptea”

Restricții în România. „Merg la un prieten ca să vorbim ceva secret”, a fost explicația unui gălățean pentru jandarmii care l-au prins pe stradă în timpul nopții. Fără motive de a ieși din casă, cetățenii găsesc diverse explicații.

Citește și: Imaginea groazei la Timişoara. Rudele persoanelor decedate de COVID îşi identifică morţii pe stadion. Cadavrele sunt urcate într-o remorcă de TIR

Într-o razie a jandarmilor pe străzile din Galați au fost depistați mai multe cetățeni care nu aveau niciun motiv pentru a ieși din casă. Niciunul dintre ei nu avea o declarație pe proprie răspundere, susțin echipajele Jandarmeriei. Amenzile pentru încălcarea acestei reguli pot fi între 500 și 2.500 de lei.

Restricții în România. Scuzele folosite de gălățeni:

„Mi s-a făcut poftă de un trabuc și am mers să-mi cumpăr unul.”

„Am ieșit pe stradă să văd dacă vă faceți treaba.”

„Merg la un prieten că avem un secret de discutat.”

„Îmi place să admir cerul seara, așa că am ieșit și în această noapte”.

„Nu m-a informat nimeni personal. La tv s-a spus așa: după ora 23, din ziua de azi, din lunea de azi, în cât suntem azi 9.11 am plecat de la ora 2.00 de acasă.”

„O secundă am uitat și mi-a căzut, o aveam la mine. Asta este, ce să fac?”

„- Nu am televizor acasă. Merg la prietena mea.
– Și domnul din partea dreaptă?
– El are televizor, dar e stricat! Scrie și în declarație”

Cazurile de COVID din Galați

În ultimele 24 de ore au fost raportate peste o sută de persoane confirmate cu coronavirus. Din cele 335 de teste efectuate, 108 au fost pozitive. În acelaşi interval, 141 de pacienţi diagnosticaţi şi trataţi în unităţile spitaliceşti au fost declaraţi vindecaţi. Trei bolnavi, aflaţi în stare gravă, au decedat din cauza infecţiei cu coronavirus.

De la începutul pandemiei, în judeţul Galaţi au fost efectuate 55.926 de teste, dintre care pozitive au fost 7.881.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
CFR Cluj, super-transfer: „Ia-l cu ochii închiși!”. Jucătorul adus de Marian Copilu pentru care Șumudică a garantat din start! Exclusiv
Capital.ro
Bani pe care pensionarii îi pot pierde dacă nu îi cer. Drepturile care nu vin automat în 2026
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Merită să pleci din România? Ce spun cei care regretă că n-au emigrat mai devreme și cei care s-au întors
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Autoritățile, în alertă! O bucată de dronă a ajuns la mal, lângă Cazinoul din Constanța
iamsport.ro
”Noua Nadia”, dezvăluiri despre momentul care i-a schimbat cariera: ”A fost mai dificil emoțional”
MediaFlux
Rusia pregătește un posibil atac asupra NATO! Directorul CIA, vizită secretă la Moscova pentru a-l avertiza pe Putin
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat