Reuniunea ONU: Şefi de stat şi de guvern se întâlnesc la New York. Klaus Iohannis participă la eveniment VIDEO

Peste 150 de lideri din toată lumea, între care Barack Obama şi Vladimir Putin, vor participa la lucrările summitului Organizaţiei Naţiunilor Unite, iar pentru prima oară Papa va lua cuvântul în plen.
Iulian Tudor
25 sept. 2015, 06:31
Reuniunea ONU: Şefi de stat şi de guvern se întâlnesc la New York. Klaus Iohannis participă la eveniment VIDEO

Ca în fiecare an, măsuri draconice de securitate au fost luate pentru a asigura securitatea celor mai importanţi oameni din lume. 154 de şefi de stat şi de guvern se întâlnesc la New York, la summitul ONU, dedicat dezvoltării sustenabile.

În premieră, Papa Francisc se va adresa plenului, deschizând astfel lucrările summitului. Cu siguranţă, liderul Bisericii Catolice va ridica problema schimbărilor climatice, ce ocupă loc de frunte pe agenda reuniunii. Liderilor mondiali li se alătură şi preşedintele Klaus Iohannis, potrivit România TV.

Cum cei mai importanţi oameni ai planetei se vor afla pentru câteva zile în acelaşi loc, Statele Unite au impus măsuri drastice de securitate. Kilometri întregi de garduri metalice delimiteaza traseele, iar 35.000 de politişti asigură securitate pe aer, pe pământ şi pe apă. 

Putin şi Obama, faţă-n faţă

În marja summitului, va avea loc o întrevedere faţă în faţă între Putin şi Obama. Cei doi lideri vor discuta despre combaterea grupării teroriste Stat Islamic, dar şi conflictul care răvăşeşte Siria. Potrivit agenţiilor de presă internaţionale, întrevederea are loc la solicitarea Kremlinului şi va avea loc luni, atunci când Putin va şi vorbi în plenul Adunării Generale ONU.

Liderii lumii îşi propun să adopte în cele trei zile ale summitului 17 obiective majore care să asigure un viitor mai bun generaţiilor viitoare. Ei vor stabili politicile mondiale în lupta împotriva sărăciei, foametei, terorismului, dar şi a încălzirii climatice. Acestea ar urma să fie îndeplinite până în 2030.

 

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Gigi Becali i-a semnat sentința după FCSB – Oțelul 4-0: „Nici nu știam că e în echipa de start! Chiar dacă mă cert cu Mirel, nu-l las să-l bage”
Capital.ro
Lege pentru casa proprie și cea a vecinului. Nu ai voie să încalci distanța. Regulile care te pot feri de procese
Playtech.ro
De ce catolicii și ortodocșii sărbătoresc Paștele la date diferite. Cum se calculează exact această sărbătoare
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
ULUITOR! Pentru ce îi împrumuta Mitică Dragomir sume importante de bani lui Gigi Becali. Acum regretă: ”Gâscă mare am fost!”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj