REVOLTĂTOR. Un bărbat mort, acoperit cu pătură şi păzit de poliţie ore bune într-o staţie de autobuz. La IML era închis

REVOLTĂTOR. Un bărbat mort a stat 4-5 ore în staţia de autobuz până când angajaţii Serviciului de Medicină Legală Maramureş au revenit la lucru.
Iulian Tudor
27 dec. 2019, 12:17
REVOLTĂTOR. Un bărbat mort, acoperit cu pătură şi păzit de poliţie ore bune într-o staţie de autobuz. La IML era închis

Caz înfiorător în noaptea de 25/26 decembrie 2019 în Baia Mare, scrie vasiledale.ro. În jurul orei 3.00, la 112 s-a cerut ajutorul autorităților după ce o persoană ar fi decedată în stația pentru mijloacele de transport în comun de pe strada Victoriei (vis-a-vis de Casa Crișan) din municipiul Baia Mare.

Imediat la fața locului s-au deplasat echipajele poliției și ambulanței, care au confirmat că toate aspectele sesizate se confirmă.

Citeşte şi Un bărbat a murit după ce i-a explodat o petardă în gură

S-a stabilit că bărbatul decedat este un localnic în vârstă 57 ani din Săcălășeni. Medicii de la ambulanță au constatat decesul.

S-a luat legătura cu angajații de la Medicină Legală Maramureș în jurul orei 4.00 pentru a prelua cadavrul și a-l transporta la Morga Spitalului Județean Baia Mare. Numai că șoc: aceștia au spus că nu vor putea veni mai devreme de ora 8.00.

Nu au venit la ora 8.00, ci cu 30 de minute mai devreme – adică în jurul orei 7.30 pentru a prelua cadavrul. În tot acest timp, cadavrul a fost acoperit cu o pătură și a fost păzit de un echipaj al Poliției Municipiului Baia Mare

Cazul acesta nu este izolat iar zvonurile cum că angajații de la Medicină Legală nu lucrează decât între orele 8 și 16.00 se înmulțesc. Un caz asemănător s-a petrecut la Borșa, când oamenii au trebuit să și transporte ruda decedată cu mașina proprie la morga spitalului județean Baia Mare pentru necropsie.

„La data de 26 decembrie, la ora 3.03, Poliţia municipiului Baia Mare a fost sesizată prin 112 că pe strada Victoriei se afla un bărbat decedat. Personalul medical deplasat la faţa locului a constatat faptul că persoana era decedată. Verificările poliţiştilor au dus la identificarea acesteia – bărbat în vârstă de 57 de ani, domiciliat în Săcălăşeni. Poliţiştii continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor în care a decedat acesta”, a declarat Florina Meteş, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Maramureş.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Fiul lui Nicolae Guță a fost prins drogat și fără permis la volan. A fost reținut de poliție
Fanatik.ro
Cât costă să petreci Paștele la hotelul deținut de Simona Halep, în Poiana Brașov. Ce primesc turiștii în pachet
Capital.ro
Decizia ce poate schimba formula de recalculare a pensiilor. Pensionarii români nu au găsit dreptate la Casa de Pensii
Playtech.ro
Cât înseamnă un baril în litri. Preţul petrolului continuă să crească, avertismentul specialiştilor
Adevarul
Cămile injectate cu acid hialuronic în buze și cu lifting facial, descalificate la un concurs de frumusețe
wowbiz.ro
S-a dat alarma în Covasna! Autoritățile au început căutările după ce Emil Gânj ar fi fost văzut într-o pădure
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața în Bârlad, după ce un tren a dat peste el. Victima a fost resuscitată timp de 30 de minute
iamsport.ro
Finanțatorul echipei din SuperLiga îl contrazice direct pe Giovanni Becali: ”Noi nu știm nimic, oricum mai are 2 ani de contract!”
MediaFlux
Irina Ponta, fiica lui Victor Ponta, întoarsă în România cu un avion comercial. Daciana Sârbu a confirmat: Vă mulțumesc din suflet tuturor
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj