Rex Tillerson spune despre Donald Trump că este „destul de indisciplinat”

Fostul secretar de stat Rex Tillerson susţine că a fost nevoit să-l informeze în destule ocazii pe preşedintele Donald Trump că acţiunile pe care i le cerea nu sunt legale şi l-a caracterizat pe liderul american drept "destul de indisciplinat".
Filip Stan
07 dec. 2018, 20:15
Rex Tillerson spune despre Donald Trump că este

„Atât de des preşedintele spunea ‘Asta vreau să faci’ şi ‘Aşa vreau eu să procedez’, iar eu trebuia să-i spun ‘Dle preşedinte, înţeleg ce vreţi să faceţi dar nu puteţi proceda aşa. Este ilegal’ „, a declarat Tillerson joi, la o strângere de fonduri.

El a făcut aceste declaraţii în Texas, la prima sa apariţie publică în aproape nouă luni, după ce preşedintele practic l-a concediat.

Remarcile fostului secretar de stat şi CEO al ExxonMobil au fost preluate de CBS şi de Houston Chronicle vineri.

Tillerson a confirmat că, în opinia sa, Rusia a încercat să se amestece în alegerile prezidenţiale din 2016, pentru a submina încrederea. El a spus că preşedintele rus Vladimir Putin a fost „foarte calculat” şi că „joacă şah tridimensional”.

El a vorbit despre relaţia sa dificilă cu Trump, pe care nu l-a întâlnit niciodată până la numirea în funcţie, şi despre preocupările sale pentru alegători.

„Voi fi sincer cu dvs, mă tulbură că poporul american pare să vrea să ştie atât de puţin despre unele chestiuni încât sunt mulţumiţi cu 128 de caractere”, a spus Tillerson, referindu-se la Twitter. El a insistat că acest lucru nu reprezintă o critică asupra lui Trump.

Tillerson a mai spus că este greu „să lucrezi pentru un om care este destul de indisciplinat, nu-i place să citească, nu citeşte briefinguri, nu vrea să intre în detalii privind multe lucruri, ci preferă pur şi simplu să spună ‘Asta cred eu’ „.

„El acţionează din instinct (…) Cred că încearcă cu adevărat să acţioneze din instinct”, a afirmat Rex Tillerson.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Lovitura dată de U Cluj după Andrei Coubiș: a transferat revelația SuperLigii! Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a pierdut procesul! Tribunalul a luat decizia. Ce riscă fostul candidat la prezidențiale
Playtech.ro
Responsabilitățile financiare ale chiriașului: ce plătește la asociația de proprietari
Adevarul
Macron insistă să negocieze cu Putin. Cum ar trebui decriptat la București planul Franței: „E liderul de care Europa avea nevoie”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
”Dacă ar fi fost Gică Hagi în locul meu, Valentin Ceaușescu l-ar fi trimis?”. Ilie Balaci i-a dezvăluit unul dintre marile sale regrete înainte de a se stinge din viață
MediaFlux
Armata obligatorie în România? Anunț de ultimă oră de la Ministerul Apărării
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend