Rezultat alegeri parlamentare 2016 Vaslui. Camere Deputaţilor: PSD – 4 mandate, PNL – 2, PMP – 1; Senat: PSD – 2, PNL – 1

Cele şapte mandate de deputaţi ce i se cuvin judeţului Vaslui vor fi împărţite între PSD, care a obţinut patru posturi întregi, PNL, cu două mandate, din care unul din redistribuire, şi PMP, cu un post din redistribuire. La Senat, două mandate revin social-democraţilor,, din care unul din redistribuire, şi unui liberal, care nu a reuşit să obţină un mandat întreg.
Ramona Dascalu
12 dec. 2016, 15:00
Rezultat alegeri parlamentare 2016 Vaslui. Camere Deputaţilor:  PSD - 4 mandate, PNL - 2, PMP – 1; Senat: PSD - 2, PNL - 1

Judeţul Vaslui va fi reprezentat în viitorul Parlament de şase membri ai PSD, patru în Camera Deputaţilor şi doi în Senat, trei liberali, unul în Senat şi doi în Camera Deputaţilor, şi un membru PMP, în camera inferioară a Parlamentului. Din cei zece parlamentari, doar şase au mandate întregi şi nu mai au nevoie de redistribuirea voturilor din alte judeţe din ţară.

Astfel, PSD a încheiat toate cele patru mandate de deputat, în condiţiile în care a obţinut 57,89% din opţiunile electoratului, faţă de un necesar de 57,14%. În aceste condiţii, vor merge în Parlament mai vechii deputaţi Adrian Solomon, Ana Birchall şi Irinel Stativă, precum şi fostul viceprimar al municipiului Huşi până în vara acestui an, Aurel Căciulă.

Următoarele două locuri în Camera Deputaţilor vor reveni PNL care, cu 20,31% din voturile electoratului, încheie un mandat întreg de 14,28% (100% împărţit la cele şapte posturi de deputat repartizate judeţului Vaslui), care îi revine fostului prefect din perioada Guvernului Cioloş, Daniel Olteanu. Cu 42 de procente din cel de-al doilea mandat de deputat, va intra în Camera Deputaţilor şi avocata Oana Iovu, preşedinta Organizaţiei Judeţene de Femei a PNL, aflată pe poziţia secundă în lista de candidaţi. Ultimul mandat de deputat va reveni PMP, care a trecut cu 15 sutimi peste pragul electoral.

Chiar dacă are cu jumătate de procent sub ALDE, liderul Mişcării Populare din Vaslui, Corneliu Bichineţ, va prinde redistribuirea. ALDE Vaslui are prea puţine voturi comparativ cu alte judeţe din ţară, ceea ce a făcut ca fostul secretar de stat Cristian Cosmin să fie primul sub linie la redistribuirea mandatelor în partid.

La Senat, un mandat întreg la nivelul judeţului Vaslui necesită 33% din opţiunile electoratului. La un procent atât de mare, doar PSD a reuşit să obţină un post întreg de senator, acesta revenindu-i actualului senator în funcţie, Gabrila Creţu. Cu un rest de aproape 75% şi din al doilea mandat, social-democraţii vasluieni vor trimite în Senat şi pe cel de-al doilea om de pe liste, Doina Silistru, care se află la finele celui de-al treilea mandat de senator.

Ultimul post de senator din judeţ revine actualului preşedinte al PNL Vaslui, senatorul Nelu Tătaru, care, cu 20,98% din opţiunile electoratului, are aproape două treimi dintr-un mandat, ceea ce-i va aduce un nou mandat de parlamentar. 

DailyBusiness
Ce a putut să găsească Piedone la câteva restaurante de pe litoral. ANPC le-a suspendat activitatea pe loc: „A înflorit salcâmul în bucătărie”
Spynews
Elena Udrea iese din închisoare! Tribunalul Prahova a respins contestaţia înaintată de Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA)
Bzi.ro
Ultima imagine cu Felix Baumgartner înainte de moarte. Ce a scris alături de imagine
Fanatik.ro
Cât trebuie să mănânci, de fapt, la vârsta de 50 de ani. Cele mai bune sfaturi ale unui nutriționist celebru
Capital.ro
Cartea de identitate trebuie schimbată neapărat. Românii sunt obligați. Anunț oficial de la Primărie
Playtech.ro
Cine se bate pe averea de 250 de milioane de euro a lui Felix Baumgartner. Mihaela Rădulescu nu are nicio șansă
DailyBusiness
Ce avere a lăsat Felix Baumgartner. Cine sunt succesorii legali ai iubitului Mihaelei Rădulescu
Adevarul
Israelul publică noi fotografii cu liderul de facto al Hamas. Cum încearcă să se ascundă ultimul comandant de rang înalt rămas în viață
wowbiz.ro
„Noi am fost DRAGOSTE”. Prima reacție a Mihaelei Rădulescu după moartea lui Felix Baumgartner
Spynews
Unde a fost găsită adolescenta de 14 ani, din Brăila, dispărută de aproape o săptămână. Părinții sunt încă în stare de șoc: "Are vânătăi"
Spynews
Sânziana Negru și Ștefan Floroaica și-au amenajat un colț de rai! Cum arată casa străbunicilor, după renovare | VIDEO
Evz.ro
Inflația explodează în România. Avertisment crunt din partea BNR
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Cum arată piscina complexului italian în care s-a prăbușit Felix Baumgartner
kanald.ro
Horoscop săptămânal Thomas Rob pentru 21 - 28 iulie 2025: Se dezlănțuie haosul pentru nativi! Se vor confrunta cu certuri, secrete și despărțiri
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu, prima REACȚIE după moartea lui Felix Baumgartner. A postat un mesaj sfâșietor
Playsport.ro
Autopsia lui Felix Baumgartner a fost finalizată. Care a fost, de fapt, ce au descoperit medicii...
Capital.ro
Președintele Nicușor Dan, anunțul serii despre pensii: Eu am spus că a fost o greșeală...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu Nicolae Dică și soția lui, în costum de baie roz, la plajă
stirilekanald.ro
VIDEO Noi detalii despre accidentul în care a murit Felix Baumgartner. Ce i-a adus, de fapt, sfârșitul
Fiica lui Sebastian Burduja a murit la 3 ani
MediaFlux
Vârsta de pensionare crește la 70 de ani! Se va aplica tuturor persoanelor născute după 31 decembrie 1970. Dezbateri privind noua lege într-o țară europeană
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Hidrocentrala Răstolița renaște după trei decenii de pauză. Ministrul Energiei: „Fac tot ce ţine de mine ca să deblochez situatia”