REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016. BEC: În două localităţi se va organiza al doilea tur de scrutin

ALEGERI LOCALE 2016. În două circumscripţii din judeţele Buzău şi Timiş se va organiza, pe data de 19 iunie, al doilea tur de scrutin, pentru alegerea primarului, a anunţat Biroul Electoral Central. Decizia a fost luată după ce primii doi candidaţi, de la UNPR şi PSD, au obţinut un număr egal de voturi.
Iulian Tudor
10 iun. 2016, 17:47
REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016. BEC: În două localităţi se va organiza al doilea tur de scrutin

Purtatorul de cuvant al Biroului Electoral Central, Iulian Ivan, a anuntat, vineri, ca in localitatea Sag, din judetul Timis, si in localitatea Valcelele, din judetul Buzau, se va desfasura al doilea tur de scrutin al alegerilor locale, in data de 19 iunie, potrivit Agerpres.

In urma centralizarii rezultatelor votarii urmeaza sa se desfasoare al doilea tur de scrutin in data de 19 iunie in localitatea Sag, din judetul Timis, si in localitatea Valcelele, din judetul Buzau. Prin urmare, birourile electorale de circumscriptie de la nivelul celor doua localitati, precum si birourile electorale judetene, respectiv Biroul electoral judetean Timis si Biroul electoral judetean Buzau, de asemenea si Biroul Electoral Central isi vor desfasura in continuare activitatea, celelalte birouri de circumscriptie urmand sa-si inceteze activitatea incepand cu data de 11 iunie„, a spus Iulian Ivan.

Anuntul lui Iulian Ivan vine dupa ce, pe 6 iunie, reprezentanti ai birourilor electorale judetene au confirmat pentru Agerpres ca al doilea tur se va organiza in localitatea Valcelele, din judetul Buzau, si in comuna Sag, din judetul Timis.

In localitatea Valcelele candidatul UNPR, Liviu Baragan, a obtinut acelasi numar de voturi cu cel al PSD, Dumitru Spita – 394.

Si in comuna Sag din judetul Timis s-a inregistrat balotaj, atat candidatul PSD la primarie, Flavius Rosu, cat si cel al PNL, Daniel Precup, obtinand cate 387 de voturi.

Potrivit legii alegerilor locale, in caz de balotaj se va organiza un nou tur de scrutin la doua saptamani de la primul, la care vor participa doar candidatii aflati in aceasta situatie.

Citeşte şi: REZULTATE FINALE ALEGERI LOCALE 2016: Votul pentru primari: PSD – 34,83%, PNL – 31,49% şi ALDE – 5,73%

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Cuvintele pe care Ladislau Boloni n-a mai apucat să i le spună niciodată tatălui său. Părintele s-a prăbușit în tribună și a murit
Capital.ro
Interdicția motoarelor cu ardere internă. UE face un pas înapoi. Virgil Popescu: E timpul să corectăm o greșeală istorică
Playtech.ro
Locul din bucătărie în care este așezat frigiderul poate influența consumul de energie. Unde ar trebui amplasat
Adevarul
În ce orașe din România e cel mai scump să locuiești
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ea este Adriana, tânăra care și-a pierdut viața în Italia. Aceasta a pătruns pe sensul opus și s-a izbit violent de un camion
iamsport.ro
Cutremurător! Fostul căpitan din SuperLiga a ajuns să cerșească pe străzi: 'A ajuns boschetar, mi-a cerut un leu'
MediaFlux
Unde trebuie să punem bradul de Crăciun ca să avem noroc. Ce spun regulile feng-shu
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul