REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016 (parţiale): Cine a câştigat Bucureştiul, conform BEC UPDATE

REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016. Primăria Capitalei şi primăriile de sector au fost câştigate de PSD. Gabriela Firea a câştigat detaşat lupta electorală, iar la sectoare cea mai strânsă luptă a fost între Dan Tudorache şi candidatul USB.
Filip Stan
06 iun. 2016, 05:42
REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016 (parţiale): Cine a câştigat Bucureştiul, conform BEC UPDATE

REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016. Gabriela Firea este noul primar al Capitalei, conform celor mai recente date ale BEC. Candidatul PSD a obţinut 42,79% din voturi, iar pe locul doi s-a clasat Nicuşor Dan cu 29,70% din voturi. Datele BEC sunt parţiale şi reprezintă centralizarea a puţin peste 14% din voturi exprimate. Prezenţa vot a fost de aproximativ 33%.

 

Peste 8,8 milioane de alegători au votat până la ora închiderii urnelor, prezenţa la nivel naţional fiind de 48,27%, cel mai mare procent înregistrându-se în judeţul Giurgiu, 62,99%, în timp ce în Bucureşti a fost cea mai mică prezenţă din ţară, de 33,09%.

Citeşte şi:  REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016. REZULTATE PARŢIALE BEC pentru Bucureşti, cine a câştigat sectoarele

PSD a câştigat toate sectoarele

REZULTATE OFICIALE SECTOR 1: Dan TUDORACHE 31,11%

Rezultatele provizorii publicate de Biroul Electoral Central pentru Municipiul Bucureşti arată o răsturnare de situaţie în Sectorul 1 atât faţă de sondajele exit-poll dar şi faţă de rezultatele provizorii anterioare publicate, astfel încât Clotilde Armand pierde alegerile cu 28,73% din sufragii în faţa lui Daniel Tudorache care, până la acest moment are 31,14% din voturi.

REZULTATE OFICIALE DE LA BEC: CLOTILDE ARMAND 28,78%

REZULTATE OFICIALE SECTOR 2: M. TOADER 32,84%

REZULTATE OFICIALE SECTOR 3: NEGOIŢĂ 60,3%

REZULTATE OFICIALE SECTOR 4: BĂLUŢĂ 39,03%

REZULTATE OFICIALE SECTOR 5: FLOREA 36,51%

REZULTATE OFICIALE SECTOR 6: MUTU 36,88%

Citeşte şi:  REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016 (parţiale): Cine a câştigat marile oraşe, conform BEC

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Câți bani au scos Andreea Bălan și Victor Cornea din buzunar pentru nunta lor. Pe ce s-au dus din start 200.000 de euro. Invitații de seamă de la petrecerea din Buftea
Capital.ro
Călin Georgescu nu are nicio șansă! Ce se va întâmpla dacă AUR îl va propune premier
Playtech.ro
Fenomenul care ia amploare pe piaţa muncii din România, îngrijorător. Aproape jumătate dintre angajați au două joburi
Adevarul
Val de reacții la mesajul angajatei care lucrează de pe plajă. „O zi normală și productivă de lucru, într-un decor neobișnuit”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
'67 vs. 70'. Un maratonist celebru l-a ironizat pe Gigi Becali. Ce a putut să scrie despre patronul FCSB
MediaFlux
Cine este și cu ce se ocupă soția lui Cristi Chivu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi