Rezultate alegeri prezidențiale 2024 surpriză la Cluj. Ce scor a obținut Elena Lasconi în fieful lui Emil Boc. Rezultat rușinos pentru Ciucă

Elena Lasconi, candidatul USR la alegerile prezidențiale 2024, a câștigat detașat primul tur al alegerilor prezidențiale 2024 în Cluj-Napoca, fieful lui Emil Boc. Nicolae Ciucă, candidatul PNL, s-a clasat pe locul al șaselea.
Alina Costache
25 nov. 2024, 13:39
Rezultate alegeri prezidențiale 2024 surpriză la Cluj. Ce scor a obținut Elena Lasconi în fieful lui Emil Boc. Rezultat rușinos pentru Ciucă

Numărătoarea finală a voturilor realizate în orașul Cluj-Napoca, fieful liberal condus de Emil Boc, arată că Elena Lasconi a câștigat aici lejer. Numărătoarea finală a voturilor arată că Elena Lasconi a obținut peste 40% din voturile clujenilor, în timp ce Călin Georgescu a avut mai puțin de jumătate din scorul înregistrat la nivel național.

Deși la nivel național a terminat pe locul 5 primul tur al alegerilor prezidențiale, în Cluj-Napoca Nicolae Ciucă s-a plasat pe poziția a șasea în preferințele alegătorilor în condițiile în care el a fost devansat atât de Mircea Geoană, cât și Kelemen Hunor.

Citește și: Câștigător surpriză în fieful lui Ilie Bolojan. Ce scor a obținut Nicolae Ciucă: ”Candidatul nostru nu este pe podium”

Elena Lasconi: 40,48%, cu 71.506 de voturi;
Călin Georgescu: 10,76%, 19010 voturi;
Mircea Geoană: 9,66%, 17.067 voturi;
Kelemen Hunor: 8,65%, 15.291 voturi;
Marcel Ciolacu: 8,26%, 14.600;
Nicolae Ciucă: 7,85%, 13881

Citește și: Revoltă în PNL, se cer capete căzute. Ciucă și Bolojan poartă discuții pentru predarea partidului

Liderul AUR George Simion a obținut 13.040 de voturi în Cluj-Napoca (7,38%), în timp ce Cristian Diaconescu a luat 7.183 de voturi (4,06%). Restul candidaților au avut sub 2%.

La nivelul înregului județ Cluj, Elena Lasconi a obținut 30,38% din voturile exprimate. Ea este urmată de Călin Georgescu (15,37%), George Simion (10,82%), Marcel Ciolacu (10,56%), Nicolae Ciucă (9,55%), Kelemen Hunor (9%) și Mircea Geoană (8,05%), potrivit numărătorii finale a voturilor.

 

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Şumudică, anunţul momentului: “Am vorbit personal cu medicul lui Mircea Lucescu!” Dialogul cu Neli Lucescu şi ce i-a transmis doctorul despre starea teribilă în care se află fostul selecţioner
Capital.ro
Marea actriță a murit. Am pierdut o stea. Românii o știau din serialul Tânăr și Neliniștit
Playtech.ro
Cât costă o noapte de cazare în Craiova dacă vrei să mergi la Târgul de Paște: românii, impresionați de ce au văzut în orașul Olguței Vasilescu
Adevarul
Povestea olteanului cu plantații de portocali și măslini în Grecia: „Am plecat la muncă. La început treceam granița ilegal”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Șumudică, pus la zid după ce a făcut scandal la meciul de tenis: ”A venit simpaticul nostru, clovnul de serviciu. Trebuia dat afară”
MediaFlux
Ce pensie vei avea dacă ai lucrat cu salariul minim pe economie. Ministrul Muncii: „Este realitatea”
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj