Rezultate alegeri Ungaria 2026. Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în fața lui Peter Magyar: „Rezultatul e dureros, dar clar. Am felicitat partidul câștigător”

Prezența la vot în alegerile parlamentare din Ungaria a atins un nivel record, potrivit datelor oficiale citate de presa locală, care scrie că ”Fidesz are motive serioase de îngrijorare”.
George Russo
12 apr. 2026, 22:32
Rezultate alegeri Ungaria 2026. Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în fața lui Peter Magyar: „Rezultatul e dureros, dar clar. Am felicitat partidul câștigător”

UPDATE: Liderul Tisza, Peter Magyar, a anunțat că a fost sunat de Viktor Orban, care și-a recunoscut înfrângerea. „Prim-ministrul Viktor Orban m-a felicitat, la telefon, cu ocazia victoriei”, a scris Peter Magyar pe Facebook.

UPDATE: După numărarea a 21,54% din voturi, Tisza, partid condus de Peter Magyar, este în frunte cu 128 de mandate, urmat de Fidesz, partid condus de Viktor Orban, care are împreună cu KDNP 62 de mandate.

UPDATE: Primele rezultate parțiale – Partidul Tisza (Peter Magyar) are 110 din mandatele parlamentare, după numărarea a 6,56% din buletine. Partidul Fidesz (Viktor Orban) are 71 de mandate.

Tisza conduce la voturile uninominale (71 vs. 26 cât are Fidesz), în vreme ce partidul lui Viktor Orban conduce în ceea ce privește votul pe liste (45-39).

UPDATE: Partidul de opoziție TISZA a înregistrat 55%, iar FIDESZ, partidul lui Viktor Orban, 38%, indică primele estimări

UPDATE: Urnele s-au închis în Ungaria la ora 19:00 (20:00 – ora României). Prezența la ora 18:30 era deja de 77,8%, asta înseamnă că 5,856 milioane de maghiari au votat.

UPDATE: Votul a fost oprit temporar la Miskolc, la Centrul Cultural Gárdonyi Géza, din cauza unei amenințări cu bombă, relatează Boon. Potrivit autorităților, Departamentul de Poliție Municipală Miskolc a primit un raport telefonic cu o voce automată care amenința cu o explozie.Clădirea a fost percheziționată de poliție, dar nu au fost găsite explozibili. Votarea a fost reluată după aproximativ 20 de minute.

De asemenea, în Pécs, a trebuit să se ia o pauză la clinica de pe strada Lánc din cauza unei alte alarme cu bombă, scrie Szabad Pécs. Amenințarea a venit în jurul orei 14:45, prin telefon, iar o voce automată a anunțat că o bombă a fost plasată în clinică. În final, s-a dovedit a fi alarmă falsă.

UPDATE: Până la ora 17:00, peste 74% dintre alegători au votat deja, doborând recordul absolut de prezenţă la vot.

UPDATE: Prezența la vot la ora 15:00, ora Ungariei, a ajuns la 66,01%, informează presa maghiară. Prezența este un record, fiind cu mai mult de 13 procente mai mare decât cea înregistrată la aceeași oră, la precedentele alegeri (52,8% în 2022), potrivit Telex.

Pe măsură ce se apropie momentul închiderii urnelor, liderul Partidului Tisza, Péter Magyar, a publicat un nou mesaj pe Facebook, facand acuzații directe la adresa Fidesz și a ceea ce el numește „consilierii ruși aflați în țară”.

„Întreaga comunitate Tisza, alături de milioanele de maghiari care ne susțin, așteaptă cu seninătate, încredere și în pace închiderea urnelor de diseară: datele privind prezența la vot din cursul zilei fac clar ceea ce știam și până acum. Ziua de astăzi este sărbătoarea unui referendum care schimbă regimul și care va intra în manualele de istorie ale Ungariei”, a precizat Magyar.

Liderul Tisza a respins acuzațiile vehiculate de Fidesz, cum că opoziția ar pregăti acțiuni violente sau ocupări de clădiri după închiderea secțiilor de votare.

„Este obișnuita minciună și lansare de zvonuri a Fidesz, că cineva s-ar pregăti pentru manifestații violente sau ocupări de clădiri după încheierea votării. Cu siguranță, această acțiune de dezordine a fost scornită din capul consilierilor ruși aflați aici”, a acuzat Magyar. „Astfel de știri false sunt doar obișnuitele manipulări disperate și lipsite de forță ale Fidesz.

Compatrioții mei, trăim ultimele ore ale puterii lui Orbán: să-i conducem în urări cu calm și demnitate, iar mâine să ne apucăm de reunificarea națiunii. Te rog, dacă nu ai fost încă la vot, să mergi neapărat până la ora 19:00, pentru că, într-adevăr, fiecare vot contează. Și convinge-ți rudele, cunoștințele și prietenii de același lucru! Dumnezeu să binecuvânteze Ungaria!”, mai scrie Magyar.

Prezența la vot în alegerile parlamentare din Ungaria a atins un nivel record în primele ore ale scrutinului desfășurat duminică, potrivit datelor oficiale citate de presa locală. La ora 11:00, participarea era de aproape o dată și jumătate mai mare decât la scrutinul similar organizat în urmă cu patru ani.

Creșterea semnificativă a participării este vizibilă mai ales în mediul urban, unde ritmul de prezentare la urne a depășit clar valorile înregistrate în trecut. În schimb, în comunele mici, mobilizarea alegătorilor rămâne mai redusă, indicând o diferență notabilă între tipurile de localități.

Potrivit publicației 444.hu, atât datele de la ora 9:00, cât și cele de la ora 11:00 arată că cea mai mare creștere a prezenței a fost înregistrată în orașe și municipii reședință de județ. În contrast, cele mai mici valori continuă să fie raportate în localitățile rurale mici.

Citește și: Anunțul îngrijorător făcut de JD Vance în Pakistan. Cum s-au încheiat negocierile de pace între SUA și Iran, după 21 de ore

Această evoluție diferă semnificativ de cea din 2022, când comunele mici au avut una dintre cele mai ridicate rate de participare. Schimbarea de tendință ar putea avea implicații politice importante, în condițiile în care distribuția voturilor variază în funcție de mediul de rezidență.

Datele sociologice publicate recent de Medián indică faptul că partidul de opoziție Tisza conduce în mediul urban, cu un scor de 52% față de 27% pentru Fidesz. În mediul rural, diferența este mai redusă, dar tot în favoarea opoziției, cu 41% față de 35%.

În Budapesta, avantajul opoziției este și mai pronunțat, raportul fiind de 54% la 25%. Astfel, nivelul ridicat de participare în zonele urbane, unde sprijinul pentru Fidesz este mai scăzut, ar putea influența semnificativ rezultatul final al alegerilor.

Citește și: Motivul pentru care unul dintre suspecții din dosarul jafului coifului de la Coțofenești refuză un acord de cooperare cu autoritățile

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
Dincolo de discuțiile de la summitul B9: pe ce loc e România în lume din punct de vedere militar. Clasamentele dezvăluie detalii surprinzătoare. Ce țări am întrecut și cine ne-a depășit
Capital.ro
România intră în stagflație? Economia scade, inflația explodează la peste 10%: Este greu de ieşit din această situaţie
Playtech.ro
Taxă nouă pentru zborurile din Europa. Cât ar putea plăti în plus pasagerii avioanelor, suma nu este deloc mică
Adevarul
Victorie după 7 ani de umilințe: mama care a învins sistemul pentru a-și vedea agresorul fiicei după gratii: „Acum merg cu capul sus”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
Patronul echipei din SuperLiga ar fi promis 8 transferuri și ”cea mai tare echipă din istoria clubului”. Edi Iordănescu, dorit ca antrenor
MediaFlux
ANAF, anunț pentru milioane de români. Ce se va întâmpla cu SPV. Adrian Nica: „Am stabilit foarte clar ceea ce ne propunem să facem”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi