REZULTATE BACALAUREAT SESIUNEA DE TOAMNĂ 2013: Promovabilitatea a crescut cu 6% faţă de anul trecut

REZULTATE BACALAUREAT SESIUNEA DE TOAMNĂ 2013. Procentul de promovare a examenului de Bacalaureat 2013, după cele 3 sesiuni susţinute (sesiunea specială pentru participanţii la olimpiadele internaţionale şi în loturile naţionale, sesiunea iunie - iulie şi sesiunea august - septembrie) este de 57,69%. În cifre absolute, 113.932 de candidaţi au reuşit să promoveze Bacalaureatul, dintr-un total de 197.474 de participanţi.
Filip Stan
02 sept. 2013, 12:59
REZULTATE BACALAUREAT SESIUNEA DE TOAMNĂ 2013: Promovabilitatea a crescut cu 6% faţă de anul trecut

REZULTATE BACALAUREAT SESIUNEA DE TOAMNĂ 2013. Pe perioada celor trei etape ale Bacalaureatului 2013, absolvenţii promoţiei curente au reuşit să promoveze într-o proporţie de 63,69%, respectiv 97.176, din totalul de 152.580 de elevi prezenţi la probele examenului. În schimb, dintre cei 44.894 de candidaţi participanţi provenind din promoţiile anterioare, doar 16.756 (37,32%) au promovat. Rezultatul total al celor trei sesiuni din 2013 este mai mare cu aproximativ 6 puncte procentuale față de procentul total înregistrat în 2012, respectiv 51,85%, potrivit Ministerului Educaţiei.

Citeşte şi REZULTATE FINALE BACALAUREAT SESIUNEA DIN TOAMNĂ 2013: Doar unul din cinci candidaţi a promovat

În cifre absolute, în cele trei sesiuni ale examenului de Bacalaureat 2012, au promovat 104.752 de candidaţi din 202.017 de participanţi. Situaţia comparativă între anii 2012 şi 2013, defalcată pe promoţii, indică o uşoară creştere cu 5 până la 6 puncte în 2013.

Din promoţia anului 2012, 58,03%, respectiv 91.267 de candidaţi din 157.279, au reuşit la Bacalaureat, în timp ce doar 30,14% absolvenţi din promoţiile anterioare au promovat, respectiv 13.485 de candidaţi dintr-un total de 44.738 de elevi.

Toate notele de la BACALAUREAT 2013 pot fi găsite aici.

Datele prezentate pentru cele trei sesiuni ale examenului de Bacalaureat 2013 sunt date centralizate înainte de soluţionarea contestaţiilor.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Jucătorul pierdut gratis de UTA și-a găsit echipă în SuperLiga. Cu cine semnează puștiul cu o poveste de film. Exclusiv
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
România se împrumută tot mai mult. Cum te afectează creșterea datoriei externe la rate, taxe și prețuri
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți