REZULTATE Europa League: Valencia, Lyon, Benfica şi Betis, favorite la calificarea în sferturi

REZULTATE Europa League: Valencia, Lyon, Benfica și Betis au obținut victorii importante, joi seara, care se oferă statutul de favorite la calificarea în sferturile de finală ale Europa League la fotbal.

13 mart. 2014, 22:28

REZULTATE Europa League: Valencia CF a făcut un pas mare spre sferturile de finală grație victoriei la scor de forfait, 3-0, reușite cu Ludogoreț Razgrad, joi seara, la Sofia, în prima manșă a optimilor de finală.

Oaspeții au deschis rapid scorul, prin Antonio Barragan (5), dar campioana Bulgariei, care nu a putut conta pe fundașul român Cosmin Moți în acest meci (suspendat), a avut șansa egalării, slovenul Roman Bezjak ratând un penalty în min. 26. Deși în inferioritate numerică, ibericii au mai punctat de două ori, prin Cartabia (33) și Senderos (59), iar Ludogoreț a încheiat și ea în zece oameni, după eliminarea brazilianului Juninho Quixada (80).

Basel și Red Bull Salzburg au încheiat nedecis, 0-0, într-un meci condus de o brigadă de arbitri din România, formată din Ovidiu Hațegan la centru, arbitrii asistenți Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe, arbitrii asistenți adiționali Alexandru Tudor și Sebastian Colțescu, arbitrul de rezervă Radu Ghinguleac.

FC Porto a învins pe Napoli cu scorul de 1-0, gol marcat de columbianul Martinez.

Benfica s-a impus cu 3-1 la Londra, în fața lui Tottenham, englezii fiind privați și de data aceasta de Vlad Chiricheș.

Lyon a dispus cu 4-1 de Viktoria Plzen, după ce campioana Cehiei a deschis scorul. Betis a câștigat cu 2-0 prima manșă a duelului cu concitadina Sevilla FC. Juventus a fost ținută în șah de Fiorentina, 1-1.

Rezultate:

FC Porto (Portugalia) — SSC Napoli (Italia) 1-0
A marcat: Jackson Martinez (57).

FC Basel (Elveția) — FC Red Bull Salzburg (Austria) 0-0

Ludogoreț Razgrad (Bulgaria) — Valencia CF (Spania) 0-3
Au marcat: Antonio Barragan (5), Federico Nicolas Cartabia (33), Philippe Senderos (59).
Roman Bezjak (Ludogoreț) a ratat un penalty în min. 26.
Cartonașe roșii: Juninho Quixada (80), respectiv Seydou Keita (24).

Olympique Lyon (Franța) — Viktoria Plzen (Cehia) 4-1
Au marcat: Gueida Fofana (12, 70), Alexandre Lacazette (53), Arnold Mvuemba (61), respectiv Tomas Horava (3).

AZ Alkmaar (Olanda) — Anji Mahacikala (Rusia) 1-0
A marcat: Aron Johannsson (29 — penalty).

Sevilla FC (Spania) — Betis Sevilla (Spania) 0-2
Au marcat: Leo Baptistao (15), Salva Sevilla (77).

Tottenham Hotspur (Anglia) — Benfica Lisabona (Portugalia) 1-3
Au marcat: Christian Eriksen (64), respectiv Rodrigo (29), Luisao (58, 84).

Juventus Torino (Italia) — Fiorentina (Italia) 1-1
Au marcat: Arturo Vidal (3), respectiv Mario Gomez (79).

Partidele retur vor avea loc pe 20 martie.