Rică Răducanu, încă un nume de legendă a fotbalului românesc neinvitat la meciul de retragere al Generaţiei de Aur: „M-au uitat. Credeau că-i eclipsez?”

La spectaculosul meci Generația de Aur - Legendele Lumii, desfășurat la Arena Națională și încheiat cu victoria tricolorilor, cu scorul de 3-2, au participat numeroase glorii ale fotbalului. Printre cei 30.000 de spectatori prezenți, nu s-a aflat însă și Rică Răducanu, fostul mare portar al echipei Rapid. Într-un interviu recent, Răducanu și-a exprimat nemulțumirea față de foștii colegi de breaslă care l-au „uitat” acasă.
Mircea Filipescu
28 mai 2024, 23:02
Rică Răducanu, încă un nume de legendă a fotbalului românesc neinvitat la meciul de retragere al Generaţiei de Aur:

„Eu i-am crescut pe ăia, începând cu Stelea, eu l-am susținut, așa a fost treaba. Pe Prunea tot așa mă duceam să îi pun o vorbă bună la antrenori ca să îl ia. Nu m-a căutat și pe mine nimeni ca să mă duc acolo. Trebuia să fiu acolo, meritam, sunt foarte supărat, nici nu-mi vine să cred. Mi-a zis cineva că de ce nu l-am sunat pe Gică Popescu, ca să mă invite. Păi, cum așa? Eu îl respect, eu îi ziceam Superman, că dădea gol cu capul, cu piciorul, din unghiuri dificile”, a declarat Răducanu.

Rică Răducanu a subliniat că a avut mereu o relație apropiată cu mulți dintre marii fotbaliști ai României și că îi consideră pe Gică Hagi, Gică Popescu și Miodrag Belodedici printre cei mai mari jucători. „Dintre cei mai mari fotbaliști ai României eu îi numesc pe Gică Hagi, Gică Popescu și pe Miodrag Belodedici. Dar noi am avut mari fotbaliști, nu am dus lipsă de talente, au jucat și în străinătate. A fost o Generație de Aur”, a adăugat el, pentru Playtech.

În interviu, Răducanu și-a exprimat și nostalgia față de vremurile trecute, când petrecea timp cu alți sportivi la un pahar de bere: „Cu unii dintre ei am petrecut la o bere, cu gagicile, și uite că acum nu mă mai bagă în seamă. M-au uitat acasă, credeau că îi eclipsez? Eu și Dobrin am fost, cândva, răsfățații televiziunilor și ai ziariștilor și poate că toate camerele ar fi fost pe mine, pentru interviuri, și de data asta. Cândva, însă, nu exista eveniment fără mine”.

Mesaj de condoleanțe pentru Iosif Rotariu

Rică Răducanu a transmis și un mesaj de condoleanțe pentru fostul fotbalist Iosif Rotariu, a cărui soție a decedat recent după o lungă suferință: „Săracul de el, băiatul ăsta nu știu cum mai trăiește, prin câte a trecut, a avut belele mari încă de la început. A avut șansa vieții să mai joace pe afară, ca să mai facă un ban. Acum nici pe el nu-l mai bagă nimeni în seamă, dacă e sărac. S-a chinuit mult cu copiii, cu fiica pe care o înfiase și care suferite vreo 30 de operații, apoi cu soția, biata de ea, care a murit de cancer. Cât să mai ducă, bietul de el? Condoleanțe!”, a menționat Răducanu.

Citeşte şi: Poliția Rutieră, primele precizări după ce l-a lăsat pe Miodrag Belodedici fără permis. Ce amendă a primit fostul fotbalist după ce s-a urcat beat la volan

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Haziran, pusă la zid pentru că stă în chirie! Soția lui Luis Gabriel, replică acidă: „Când plătești câteva mii...”
Fanatik.ro
După Aymen Boutoutaou, FCSB mai pregătește un transfer de răsunet! Mihai Stoica: „E cel mai bun jucător care a venit în România!”
Capital.ro
Românii din această țară sunt direct vizați de aceste schimbări. În ce condiții vor putea ieși la pensie
Playtech.ro
Inflație sau devalorizare? Diferența pe care mulți români nu o înțeleg și cum îți afectează, de fapt, banii
Adevarul
Autostrada care va face uitată aglomerația de pe DN1 Sibiu - Brașov. Cum se lucrează pe șantierul A13 Sibiu - Făgăraș
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
Se apropie sfârșitul pentru CFR Cluj! Ce decizie au luat toți jucătorii din lot
MediaFlux
ANAF trimite românilor decizii de impunere pentru banii câștigați. E vizată perioada 2021 – 2024
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România