Robert Nica a fugit în Italia. Cum încearcă liderul Clanului Sportivilor să scape de puşcărie

Robert Nica, unul dintre cei mai căutați infractori din România, a reușit să fugă din țară și să se refugieze în Italia. Fostul lider al Clanului Sportivilor a luat legătura cu un alt membru marcant al lumii interlope bucureștene, sperând să scape de pușcărie.
Filip Stan
20 iun. 2024, 16:19
Robert Nica a fugit în Italia. Cum încearcă liderul Clanului Sportivilor să scape de puşcărie
Robert Nica a fugit în Italia. Cum încearcă liderul Clanului Sportivilor să scape de puşcărie

Robert Nica a fugit în Italia. Robert Nica s-a remarcat în anii ’90 și a devenit ulterior lider al Clanului Sportivilor, cunoscută și sub numele de „Bercenarii”. Gruparea a prosperat după destructurarea Clanului Cămătaru în 2004, preluând o parte din afacerile acestora. Totuși, în 2006, DIICOT a reușit să destructureze și gruparea din Berceni, iar Robert Nica a ajuns în arest.

După ieșirea din arest, Robert Nica s-a implicat în afaceri imobiliare și a devenit un dezvoltator important în județul Ilfov. Cu toate acestea, a continuat să fie implicat în activități ilegale, ceea ce a dus la destrămarea imperiului său financiar. A fost prins drogat la volan și deținea droguri pentru consum propriu, acumulând numeroase dosare penale.

Citeşte şi: Sile Cămătaru, măsuri stricte de siguranță în închisoare. Interlopul se teme să nu fie ucis în somn

La data de 27 mai 2024, Curtea de Apel București l-a condamnat pe Robert Nica la 1 an și 9 luni de închisoare pentru deținere de droguri de mare risc. Acesta avea deja două dosare pe această temă, primul din 6 noiembrie 2021 și al doilea din 17 februarie 2023.

Surse judiciare au declarat pentru Gândul că, înainte de a fi condamnat, Robert Nica a luat legătura cu prietenul său Mircea Nebunu, care se refugiase și el în Italia pentru a evita o condamnare. Mircea Nebunu a profitat de legislația italiană, unde conducerea fără permis nu este considerată infracțiune, și a evitat extrădarea.

Citeşte şi: Blestemul Clanului Corduneanu. Cel mai temut clan de interlopi rămâne şi fără noul lider, Adrian „Beleaua” merge la închisoare

Deși era sub control judiciar, Robert Nica a reușit să ajungă ilegal în Italia, unde speră să-și execute pedeapsa în libertate, purtând o brățară de localizare. Surse judiciare susțin că autoritățile italiene nu au notificat Poliția Română despre situația lui Robert Nica, care figurează în continuare pe site-ul Poliției Române la categoria „Most Wanted”.

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Ce să pui în sosul de roșii pentru toamnă. Așa îți va rezista mult timp și va avea un gust delicios pentru întreaga familie. Este un secret al gospodinelor din Bucovina
Capital.ro
A murit marea actriță. A fost una dintre cele mai frumoase și iubite artiste
Playtech.ro
Contribuțiile pentru pensie: cum verifici dacă ți-au fost plătite. Informații utile pentru români
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Pensionarii, îngenuncheați de măsurile de austeritate. Analist: „Statul ar fi trebuit să fie primul afectat”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Românii vor avea portofel digital. Toate actele, într-o singură aplicație
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
Alimentul preferat al lui Piedone. Șeful ANPC îl adoră, cu toate că este dușmanul siluetei
Playsport.ro
Piedone a ajuns la Costinești și a găsit mizerie și alimente stricate. „Aici cred că e vopseaua lui Ceaușescu”
Capital.ro
Ordin de la UE. Interzis pentru șoferii care au făcut școala pe automată
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Majorarea accizelor duce la disperarea producătorilor. Cât va ajunge să coste o simplă sticlă de suc
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african