ROLAND GARROS 2015. Wawrinka în FINALĂ, meciul Djokovic-Murray întrerupt de FURTUNĂ

ROLAND GARROS 2015. Meciul dintre Novak Djokovici, locul 1 ATP, şi britanicul Andy Murray, locul 3 ATP, din semifinalele turneului de la Roland Garros, a fost întrerupt, vineri seară, în setul patru, din unei furtuni iminente, jocul urmând să fie reluat sâmbătă.

05 iun. 2015, 19:46

În momentul întreruperii, scorul confruntării Djokovic – Murray era 6-3, 6-3, 5-7, 3-3.

Câştigătorul partidei îl va întâlni în finală, duminică, pe elveţianul Stan Wawrinka, locul 9 ATP şi cap de serie numărul 8.

Wawrinka l-a învins, vineri, cu 6-3, 6-7 (1), 7-6 (3), 6-4, pe francezul Jo-Wilfried Tsonga, locul 15 ATP şi cap de serie numărul 14, calificându-se în finala turneului de la Roland Garros. Wawrinka, campion la Roland Garros la juniori, în 2003, s-a impus după un meci care a durat trei ore şi 46 de minute. Elveţianul este pentru a doua oară în carieră într-o finală a unui turneu de Grand Slam, după ce a câştigat Australian Open, în 2014.