România a ajuns al doilea mare exportator şi importator de grâu din UE. Ce ţară este pe locul 1

România este al doilea mare exportator şi importator de grâu din UE în sezonul 2022/2023, cu 2,77 milioane de tone exportate până la data de 19 martie 2023, conform datelor publicate, marţi, de Comisia Europeană.
Filip Stan
23 mai 2023, 23:08
România a ajuns al doilea mare exportator şi importator de grâu din UE. Ce ţară este pe locul 1
România a ajuns al doilea mare exportator şi importator de grâu din UE. Ce ţară este pe locul 1

România a ajuns al doilea mare exportator şi importator de grâu din UE. Exporturile de grâu moale ale Uniunii Europene în sezonul 2022/2023, care a început la 1 iulie 2022, au ajuns la data de 21 mai anul curent la 28 de milioane de tone, în creştere cu 13% faţă de cele 24,86 milioane de tone de grâu exportate în aceeaşi perioadă a sezonului 2021/2022.

Conform datelor publicate, marţi, de Comisia Europeană, Franţa a rămas cel mai mare exportator de grâu moale din UE în acest sezon, cu 9,6 milioane de tone exportate până la data de 21 mai anul curent, urmată de România cu 3,96 milioane de tone. Pe locurile următoare se situează, în ordine, Germania cu 3,53 milioane de tone de grâu exportate, şi Polonia cu 2,85 milioane de tone de grâu exportate.

Pe de altă parte, importurile de grâu moale ale UE au explodat în sezonul actual, cu o creştere de 239% până la 7,9 milioane de tone, comparativ cu 2,35 milioane tone importate în aceeaşi perioadă a sezonului 2021/22. Topul marilor importatori de grâu din UE are pe prima poziţie Spania, cu 3,36 milioane de tone, urmată de România, care a importat 893.000 de tone de grâu moale, şi Polonia, cu importuri de 819.000 de tone de grâu moale.

Citeşte şi: Petre Daea, anunţ despre pâinea românilor, acuze grave aduse Ucrainei: „Războiul stomacurilor goale e mai greu şi mai imprevizibil decât orice alt război”

La porumb, UE a exportat o cantitate de 2,87 milioane de tone până la data de 21 mai anul curent, iar mai mult de jumătate din această cantitate, adică 1,64 milioane de tone, a fost exportată de România. În aceeaşi perioadă, UE a importat 23,9 milioane de tone de porumb, iar o cantitate de 1,34 milioane de tone a fost importată numai de România.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Nicolae Badea a pus mâna pe telefon și l-a sunat pe Andrei Cristea: „A insistat să vin. Îi port un respect deosebit”
Capital.ro
Doliu în televiziune. Un mare actor s-a stins din viață: Prezența lui veselă era întotdeauna binevenită
Playtech.ro
Cele mai utile limbi străine pe care merită să le înveți în următorii ani. Unele sunt extrem de căutate pentru joburile bine plătite
Adevarul
O sursă inepuizabilă de energie pentru economia lumii. Dispozitivul uriaș care ar putea deschide noi oportunități de producere a curentului electric
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Decizia radicală luată de Șucu la Rapid îi va face viața grea lui Pancu! Ce a hotărât omul cu bani din Giulești
MediaFlux
Explozie dramatică într-un tren de navetiști. Autoritățile au confirmat 29 de decese și 100 de persoane rănite
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi