România a încheiat anul 2023 cu un deficit bugetar de 5,68% din PIB. „Gaura” este de aproape 18 miliarde de euro

Potrivit datelor furnizate de Ministerul Finanțelor, România a înregistrat un deficit bugetar de 5,68% din PIB la finalul anului 2023, ceea ce înseamnă 89,90 miliarde lei (17,8 miliarde de euro).
Filip Stan
30 ian. 2024, 17:45
România a încheiat anul 2023 cu un deficit bugetar de 5,68% din PIB.
România a încheiat anul 2023 cu un deficit bugetar de 5,68% din PIB. "Gaura" este de aproape 18 miliarde de euro

România a încheiat anul 2023 cu un deficit bugetar de 5,68% din PIB. Această cifră reprezintă o ușoară scădere față de deficitul înregistrat în 2022, care a fost de 5,76% din PIB și 80,77 miliarde lei, transmite Ministerul Finanţelor.

Veniturile totale pentru anul 2023 au ajuns la 521,45 miliarde lei, în creștere cu 13,3% față de anul anterior. Creșterea a fost susținută în principal de încasările din fondurile europene, impozitul pe salarii și venit, și contribuțiile de asigurări. De asemenea, au existat creșteri pozitive în cazul veniturilor din TVA, impozitul pe profit și venituri nefiscale.

Încasările din impozitul pe salarii și venit au înregistrat o creștere de 19,9%, ajungând la 40,41 miliarde lei. Contribuțiile de asigurări au crescut cu 13,4%, atingând 158,66 miliarde lei, iar încasările din impozitul pe profit au avansat cu 9,2%, ajungând la 29,13 miliarde lei.

Citeşte şi: Analistul economic Adrian Negulescu spune că vizita FMI ar putea salva Guvernul: „Guvernul trebuie să demonstreze de unde va face rost de bani pentru creşterea pensiilor. Probabil vor propune plata eşalonată”

În ceea ce privește cheltuielile, acestea au totalizat 611,35 miliarde lei, în creștere cu 13% față de anul precedent. Cheltuielile de personal au crescut cu 12,8%, cheltuielile cu bunuri și servicii au avansat cu 6,5%, iar cheltuielile cu asistența socială au înregistrat o creștere de 9,6%. Cheltuielile cu investițiile au crescut semnificativ, ajungând la 100,66 miliarde lei, reprezentând o creștere de 38,8% față de anul anterior.

Este important de menționat că, în timp ce România a încheiat anul 2023 cu un deficit bugetar, au fost înregistrate și creșteri semnificative în privința veniturilor și cheltuielilor, reflectând complexitatea situației financiare.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Acuzații teribile pentru ministrul Radu Miruță: „A tăiat 80% din buget! Vrea să pună lacătul pe clubul Steaua!”
Capital.ro
Pensionarii pierd ajutorul din luna mai în anumite cazuri. Cine rămâne fără bani. Condiții și sumele acordate
Playtech.ro
Unele benzinării ar putea rămâne fără carburanţi, iar scumpirile bat din nou la ușă. Ce prețuri au benzina și motorina azi, 29 aprilie
Adevarul
Caz fără precedent. Tânăr salvat după ce un oncolog a efectuat o operaţie pe cord deschis în mijlocul străzii
wowbiz.ro
Ea este doctorița care s-a spânzurat de geamul apartamentului. A fost găsită fără suflare, atârnând de o funie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mașină răsturnată în șant la ieșire din Codlea! Salvatorii au ajuns de urgență la fața locului
iamsport.ro
Hagi, revoluție la echipa națională! Ce plan are: a făcut deja anunțul
MediaFlux
Scandal în domeniul reciclării din Republica Moldova! Companii importante cer mai multă transparență Guvernului privind adoptarea Sistemului de Depozit pentru Ambalaje (SDA)
stirilekanald.ro
(P) De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani și ce poți face ca să te menții
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR