ROMÂNIA-CEHIA 27-28. „Tricolorele”, ELIMINATE cu un gol primit în ULTIMA SECUNDĂ

România a fost eliminată, luni, în optimile de finală ale Mondialului de handbal, scor 27-28 cu Cehia, după un gol încasat în ultima secundă. Cristina Neagu a marcat 13 goluri, dar cele 10 eliminări din tabăra "tricolorelor" au avut efecte pe tabela de marcaj.

11 dec. 2017, 08:54

Naţionala de handbal feminin a României a ratat, luni, la Leipzig, calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, fiind învinsă în optimi de reprezentativa Cehiei, cu scorul de 28-27 (14-17).

Prima repriză a fost dominată de la un capăt la celălalt de naționala României. Cu o Cristina Neagu magistrală, la cel mai bun meci al competiției, am reușit să ne desprindem pe tabelă, în ciuda evoluției mai puțin strălucite ale Denisei Dedu. Interii noștri au funcționat excelent, iar Udriștoiu a fost activă în extrema dreaptă, reușind să marcheze 2 goluri. Cehoaicele au reușit să ne surprindă doar pe contraatac, fiind previzibile pe linia de 9 metri. Am încheiat repriza cu un avantaj de 3 goluri, scor 17-14.

Cum nu există meci al României fără emoții, partea secundă a trebuit să fie una pe muchie de cuțit. Cehoaicele au revenit și au preluat conducerea pentru prima dată cu doar 2 minute înainte de final. Ultimul minut a fost de infarct! Neagu a egalat cu doar 10 secunde înainte de finalul timpului regulamentar, iar antrenorul Cehiei a cerut timp de odihnă. Au atacat 7 contra 5, iar schema a fost tranformată cu succes de extrema dreaptă. România a fost eliminată de la CM.

Pentru România au marcat Neagu 13 goluri, Geiger 4, Buceschi 3, Dragut 2, Udriştioiu 2, Pintea 2, Elisei Ardean 1.

Naţionala României s-a calificat în optimi de pe primul loc al grupei A, după următoarele rezultate: 29-17 cu Paraguay, 31-28 cu Slovenia, 19-17 cu Spania, 27-24 cu Angola şi 17-26 cu Franţa.

Alte două partide din optimi sunt programate de la 21.30, între Japonia – Olanda şi Spania – Norvegia.

În primele două partide din sferturi se vor duela Franţa – Muntenegru şi Danemarca – Suedia, toate calificate încă de duminică.

Meciurile din sferturile de finală vor avea loc marţi şi miercuri, la Leipzig şi Magdeburg, iar câştigătoarele se vor califica în semifinalele de vineri. Finalele pentru medalii vor avea loc în 17 decembrie, Hamburg.

Luni s-au jucat şi meciurile pentru clasarea finală pe locurile 17-24, rezultatele fiind: Polonia – Brazilia 29-27 (locurile 17-18), Angola – Camerun 33-23 (19-20), Paraguay – China 23-21 (21-22) şi Argentina – Tunisia 29-19 (23-24).

Tricolorele s-au calificat, în iunie, după o dublă cu Austria, pentru a 23-a oară consecutiv la Campionatul Mondial, fiind singura echipă din lume care a bifat toate ediţiile. Obiectivul echipei României, care a fost anunţat de FR Handbal, este clasarea pe unul din locurile 1-8.

La ediţia din 2015 a CM, România a obţinut medalia de bronz, având în palmares şi argint mondial în 2005.

Campioana mondială en-titre este Norvegia, care a mai cucerit medalia de aur în 1999 şi 2011.