România, din nou campioană mondială la robotică. Ei sunt micile genii care au reușit să obțină locul 2 în lume. ”E șocant că sunt oameni care nu știu că existăm”

Elevii români cuceresc rând pe rând toate podiumurile internaționale! După rezultatele extraordinare obținute de reprezentanții României la olimpiada de fizică din Japonia, o echipă din Timișoara a reușit performanța de a ocupa locul doi la o prestigioasă competiție internațională desfășurată în Statele Unite ale Americii.
Alina Costache
24 iul. 2023, 14:44
România, din nou campioană mondială la robotică. Ei sunt micile genii care au reușit să obțină locul 2 în lume. ”E șocant că sunt oameni care nu știu că existăm”
România, din nou campioană mondială la robotică.

România, din nou campioană mondială la robotică. La Competiția Chicago Robotics Invitational 2023 au participat 30 de echipe de robotică din Statele Unite, Africa și Europa.

Citește și ADMITERE 2023. Facultatea din România vânată de elevii cu note mari la Bac. Record de înscrieri la Automatică în 2023

România, din nou campioană mondială la robotică

Elevii români au strălucit la toate capitolele și a reușit performanța de a se clasa pe locul doi în lume. Robotul lor bazat pe senzori de localizare a obiectelor a îndeplinit perfect toate sarcinile din timpul competiției reușind să îi impresioneze pe organizatorii concursului.

„Nu știau de unde venim sau pe hartă. A fost foarte șocant că sunt oameni care nu știu că noi existăm. Și totuși am reușit să demonstrăm și chiar facem ceva și avem realizări performante foarte impresionante la robotică”, a declarat Alina Mihaela Roșoga, liderul echipei din Timișoara.

Profesorii elevilor sunt în extaz și spun că nu se așteptau să obțină un asemenea rezultat, în condițiile în care există o diferență majoră în ceea ce privește modul de pregătire a elevilor din SUA și cel al elevilor de la noi.

„Nu ne-am așteptat să ne primiți așa. Mulțumim. Suntem fericiți că am ajuns în finală. Copiii au fost extraordinari (…)Este o diferență foarte mare între cum se pregătesc elevii în SUA și cum se pregătesc elevii noștri în acest domeniu al roboticii. Spun acest lucru pentru că la scoala la care s-a ținut această competiție, am văzut ateliere de robotică, tot echipamentul necesar pentru a construi roboți performanți. Noi tot ce desfășurăm, desfășurăm în afara orele de curs”, au declarat mentorii echipeii CSH.

Competiția internațională a durat opt zile, perioadă în care părinții micilor genii ai roboticii au stat cu sufletul la gură.

„Au fost zile grele pentru n-am dormit și am așteptat vești, însă ne bucurăm extraordinar pentru ei, sunt niște copii minunați. Au aproape 6 ani de când muncesc și e dovada că dacă dorești ceva obții”, a declarat Mariana Iridon, mama unuia dintre elevii premiați.

Citește și Cum să faci doi ani de școală în unul singur! Ce condiții trebuie să îndeplinească elevii care vor să facă acest lucru