România este implicată de propaganda rusă în războiul din Ucraina. Zelenski s-ar ascunde la Braşov, scrie presa de propagandă a Kremlinului

Agenția rusă de presă RIA Novosti a lansat marți zvonul că președintele Zelenski a fugit din Kiev la Liov sau la Brașov, citând informaţii neverificate, culese de pe reţelele sociale.
Filip Stan
08 mart. 2022, 23:49
România este implicată de propaganda rusă în războiul din Ucraina. Zelenski s-ar ascunde la Braşov, scrie presa de propagandă a Kremlinului

RIA Novosti citează marți un cont de Telegram care speculează că Zelenski a fugit din Kiev și s-ar putea afla fie într-un buncăr din Liov, fie în România, la Brașov.

Agenţia de propagandă a Kremlinului notează în continuare, citând același cont de Telegram, că utilizatorii site-ului Flightradar ar fi observat că, în jurul orei 15:00, o aeronavă neidentificată a decolat de la granița dintre Ucraina și România, însoțită de patru elicoptere ale Forțelor Armate ale Ucrainei, iar zborul s-ar fi încheiat în regiunea Brașov, la ora 16.30.

”Este posibil ca aeronavele să-l transporte pe Zelenski și echipa sa”, scrie RIA Novosti, citând autorii ”articolului” de pe contul de Telegram.

Citeşte şi: SURSE Vladimir Putin i-ar fi propus lui Zelenski o „versiune finală” a planului de încetare a războiului. Ce cere liderul de la Kremlin

România a dat undă verde, marți, unor elicoptere din Ucraina să survoleze teritoriul României.

Primul comunicat al Ministerului Apărării Naționale informa faptul că patru elicoptere ucrainene au primit aprobare ”de survol, cu destinația finală Ghimbav, jud. Brașov, în scopul efectuării operațiunilor de mentenanță.

La puțin timp după acest comunicat, MApN a venit cu un alt comunicat, în care anunța că încă cinci elicoptere ucrainene au intrat în România și că, în total, este vorba despre 14 elicoptere, ”restul aparatelor de zbor urmând a sosi în perioada imediat următoare”.

Citeşte şi: Olena Zelenski, scrisoarea care face înconjurul lumii: „Dacă nu-l oprim pe Putin, care amenință că va începe un război nuclear, nu va exista niciun loc sigur în lume”

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Facturile la apă caldă în București, calculate în Internet Explorer. CMTEB nu are bani de un sistem informatic nou, dar dă 1 milion de lei pe apă minerală
Capital.ro
Se suspendă plata pensiei. Termen limită pentru mii de pensionari români. Certificatul trebuie trimis săptămâna aceasta
Playtech.ro
Ce trebuie să faci când primeşti o citaţie: paşi de urmat, conform unui avocat
Adevarul
Ipoteză șocantă în cazul copilului căzut de la etajul 9: ce au observat vecinii înainte de moartea băiețelului de 5 ani
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Motivul ascuns al lui Donald Trump. Secretul din spatele războiului din Iran
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj