România, în topul scumpirilor din Uniunea Europeană. Prețurile au explodat în țara noastră

România e fruntașă la scumpiri, la finalul anului 2020. Țara noastră e a patra cea mai mare creştere a preţurilor de consum din Uniunea Europeană, potrivit datelor biroului european de statistică, Eurostat.
Alina Costache
20 ian. 2021, 20:22
România, în topul scumpirilor din Uniunea Europeană. Prețurile au explodat în țara noastră

România, în topul scumpirilor din Uniunea Europeană.  Rata anuală a inflaţiei în România a crescut uşor, în decembrie comparativ cu noiembrie, de la 1,7% la 1,8%. Cea mai mare creştere anuală a preţurilor de consum, de 3,4%, a fost înregistată în Polonia. Clasamentul scumpirilor este completat de Ungaria (2,8%) şi Cehia (2,4%).

România, în topul scumpirilor din Uniunea Europeană. Pe ce loc se află țara noastră

La nivelul zonei euro, preţurile de consum au scăzut cu 0,3%. Pentru zona euro, decembrie a fost a cincea lună consecutivă în care rata inflaţiei rămâne în teritoriu negativ. În UE, rata inflaţiei a fost de 0,3%.

2020 a adus pagube consistente pentru agricultură. Și nu doar fermierii au avut de suferit, efectele se vor resimți în buzunarele tuturor. Producția puțină, din cauza secetei sau a grindinei, a dus la scumpirea cerealelor, ceea ce ar putea genera majorări de prețuri în lanț până la pâinea de pe raft.

Dacă anul trecut producţia totală de cereale a României a fost de 30,4 milioane de tone, recoltată de pe o suprafaţă de 5,56 milioane hectare, anul acesta a ajuns la doar 17,03 milioane de tone, de aproape două ori mai mică, la o suprafaţă uşor redusă faţă de 2019, de circa 5,34 milioane hectare. Randamentul a înregistrat, de asemenea, un recul, de la 5.461 kg/ha în 2019, la 3.188 kg/ha.

Potrivit datelor Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, transmise la solicitarea AGERPRES, producţia de grâu a României a înregistrat un minus de aproape 41% faţă de 2019, ajungând la 6,091 milioane de tone, de pe o suprafaţă de 2,088 milioane hectare şi o medie de 2.917 kg/ha, faţă de 4.749 kg/ha anul trecut. Producţii reduse s-au mai înregistrat în acest an şi la orz – 727.377 tone, faţă de 1,34 milioane tone anul trecut, orzoaică – 279.039 tone (539.558 tone în 2019) şi ovăz – 187.522 tone (361.573 tone anul trecut).

Citește și: Scumpiri de la 1 ianuarie 2021. Schimbările pe care anul acesta le-a adus. Cât de păguboasă a fost pandemia de coronavirus
 

 

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Cine a fost românul care a băgat spaima în oamenii de fotbal pe timpul comuniștilor. Era considerat „mâna dreaptă a Elenei Ceaușescu”: „Când auzeau de el, toți făceau temperatură”
Capital.ro
Lege la bloc în România. Obligație privind curățenia în propriul apartament. Pot intra peste tine în casă dacă ignori complet
Playtech.ro
Obiectul banal din casă care îți poate distruge mașina de spălat
Adevarul
Întâmplările stranii de la originea stațiunii Semenic, perla Banatului Montan: „Oferă mai mult decât Davosul”
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doamne, ce TRAGEDIE! Fiul celebrului artist a fost găsit MORT în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur l-a văzut pe Hagi înaintea Mondialului din '94 și a rămas șocat: ”Nu știu ce îi făcea Lucescu!”
MediaFlux
România și Franța construiesc împreună un proiect visat de Ceaușescu. Investiție de un miliard de euro
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil