ROMÂNIA – LITUANIA 3-0. Ianis Hagi a debutat la NAŢIONALĂ. Calculele pentru PLAY-OFF

România s-a impus, duminică, în meciul cu Lituania, scor 3-0, și păstrează șanse matematice la prima poziție în grupa 4, Liga C, din Liga Națiunilor.

17 nov. 2018, 21:28

Cosmin Contra a început partida de la Ploiești cu o formulă extrem de ofensivă. Lituanienii nu au fost însă impresionați și puteau marca la prima acțiune, prin Sirgedas. Pușcaș a marcat primul gol din carieră în tricoul României. În minutul 7 a trimis calm în poartă, din interiorul careului, după o pasă primită de la Chipciu. România a mai ratat două șanse importante în prima repriză. Maxim a fost semnatarul ambelor șanse, a lovit bara în minutul 14, iar cu un minut înainte de pauză a trimis în plasa laterală din 6 metri. Repriza secundă a început furibund. Keșeru a marcat în minutul 47, iar golul de 3-0 a venit din piciorul lui Stanciu, în minutul 65.

Cel mai așteptat moment al serii a venit în minutul 67, imediat după golul de 3-0. Cosmin Contra l-a introdus pe teren pe Ianis Hagi în locul lui Claudiu Keșeru.

ROMANIA – LITUANIA LIVE TEXT

90′ – FINAL ROMANIA – LITUANIA 3-0

89′ – cartonaş roşu pentru Novikovas, după al doilea galben

83′ – cartonaş galben pentru Anton

82′ – cartonaş galben pentru Deac

80′ – schimbare Lituania: iese Petravicius, intră Kazlauskas

75′ – cartonaş galben pentru Girdvainis

73′ – schimbare Lituania: iese Cherych, intră Sernas

72′ – schimbare România: iese Stanciu, intră Cicâldău

67′ – schimbare România: iese Keşeru, intră Hagi

65′ – GOL ROMANIA! A marcat Nicolae Stanciu, din lovitură liberă, din unghi. ROMANIA – LITUANIA 3-0!

65′ – schimbare România: iese Chipciu, intră Deac

65′ – schimbare Lituania: iese Simkus, intră Slivka

47′ – GOL ROMÂNIA! A marcat Claudiu Keșeru, după o respingere greşită a portarului advers. ROMANIA – LITUANIA 2-0!

45′ – pauză: ROMANIA – LITUANIA 1-0

44′ – cartonaş galben pentru Novikovas

35′ – cartonaş galben pentru Puşcaş

30′ – Setkus intervine în fața lui Keșeru

26′ – cartonaş galben pentru Bancu

22′ – Stanciu trimite peste poartă dintr-o lovitură liberă de la 35 de metri

17′ – Pușcaș trimite cu capul spre vinclul porții adverse. Arbitrul fluieră fault în atac

14′ – Maxim trage în bară după o frumoasă acţiune personală

7′ – GOL ROMÂNIA! A marcat George Pușcaș, după o pasă a lui Alexandru Chipciu. ROMANIA – LITUANIA 1-0!

1′ – prima acţiune periculoasă aparţine oaspeţilor: Sirgedas a reluat cu capul peste poarta lui Tătăruşanu

1′ – a început meciul ROMANIA – LITUANIA

ROMANIA – LITUANIA3-0 (1-0)

Puşcaş 7, Keşeru 47, Stanciu 65

ROMANIA: Tătăruşanu – R. Benzar, Săpunaru, Moţi, Bancu – Chipciu (65 Deac), Anton, Stanciu (72 Cicâldău), Maxim – Keşeru (67 I. Hagi),  Puşcaş. Selecţioner: Contra.

LITUANIA: Setkus – Vaitkunas, Girdvainis, Zulpa, Baravykas – Simkus (65 Slivka), Vorobjovas – Petravicius (80 Kazlauskas), Sirgedas, Novikovas – Cerych (73 Sernas). Selecţioner: Jankauskas.

Clasament Liga C, Grupa 4

– ultima etapă (20 noiembrie): Serbia – Lituania, Muntenegru – România.

Serbia și-a asigurat în mare măsură primul loc și calificarea în faza următoare a Ligii Națiunilor. Vecinii din Vest au acumulat 11 puncte, cu 4 mai multe decât Muntenegru. România are 9 puncte. „Tricolorii” au nevoie de un pas greșit al Serbiei în ultima etapă, dublat de victorie în fața Muntenegrului, pentru a câştiga grupa şi a merge în play-off-ul Ligii 3. P