România, locul doi în topul accidentelor auto din UE. Vezi din ce cauză se întâmplă cele mai mari nenorociri

Asociația de Psihologie și Siguranță Rutieră – PsihoTrafiQ continuă, începând cu 22 octombrie 2015 (ora 13.00), în București, Campania națională "(Micro)Somnul la volan – un pericol real!", prin care și-a propus să informeze și să conștientizeze conducătorii auto cu privire la atitudinile responsabile în trafic și să reducă riscurile producerii accidentelor de circulație pe fondul oboselii accentuate.
Roxana Gagiu
22 oct. 2015, 15:06
România, locul doi în topul accidentelor auto din UE. Vezi din ce cauză se întâmplă cele mai mari nenorociri

Un raport al Comisiei Europene, dat publicității în 2014, relevă că România ocupă locul secund în Uniunea Europeană în ceea ce privește numărul de morți din accidente rutiere, cu o rată de 91 de persoane decedate la un milion de locuitori.

În cadrul campaniei vor fi distribuite peste 10.000 de materiale informative participanților la trafic, în zona Camerei de Comerț și Industrie a României.

Coordonatorii proiectului – prof. univ. dr. Mihaela Rus, președintele PsihoTrafiQ și psihologul principal Ionel Simionca – afirmă că fenomenul microsomnului la volan s-a acutizat în România în ultimii ani și a devenit una dintre cele mai frecvente cauze identificate de specialiști. Potrivit mai multor cercetări, realizate de echipa de specialiști coordonată de cei oameni de științe, s-a ajuns la concluzia că trebuie să evităm să conducem între orele 2.00 și 2.59, când bioritmul și vizibilitatea sunt reduse și între 15.00 și 15.59, când oboseala acumulată în timpul zilei are mare influență asupra capacității de conducere. Totodată, specialiștii au constatat că există mai multe faze ale oboselii la volan – de la oboseala ușoară, la ațipire și apoi adormire. De cele mai multe ori, oboseala la volan este asemănată cu o altă cauză foarte gravă de producere a accidentelor rutiere, și anume neatenția.

„Trebuie să fim foarte atenți la semnele oboselii și somnolenței la volan deoarece ne punem viața în pericol. Ne dăm seama că intrăm într-o fază incipientă de somnolență atunci când avem dificultăți în a tine ochii deschiși și capul sus, lăcrimăm, clipim des și căscăm repetat sau avem un timp de reacție întârziat. De regulă, somnolența generează microsomn de 2-3 secunde, care pot fi vitale. Le recomandăm șoferilor să se odihnească suficient înainte de a pleca la un drum lung, să nu conducă mai mult de 8 ore pe zi și atunci când sesizează semnele oboselii și somnolenței, să oprească mașina în afara părții carosabile și să facă pause regulate de câte 15 minute, o data la 2 ore”, declară prof. univ. dr. Mihaela Rus, președintele Asociația de Psihologie șiSiguranță Rutieră – PsihoTrafiQ și coordonatorul campaniei.

Proiectul este elaborat și derulat de o reputată echipă de psihologi, după efectuarea a mai multor studii, și face parte dintr-o campanie mai amplă de conștientizare și prevenție, organizată de Asociația de Psihologie și Siguranță Rutieră – PsihoTrafiQ în parteneriat cu mediul de afaceri și autoritățile competente din România. În cadrul proiectului, s-a mai derulat campania națională „Alcoolul la volan este un accident!”, menită să informeze opinia publică asupra accidentelor rutiere care au drept cauză conducerea autovehiculelor sub influența băuturilor alcoolice.

Proiectul este organizat în parteneriat cu Colegiul Psihologilor din România, Uniunea Națională a Camerelor Bilaterale de Comerț din România, Societatea România de Psihologie Experimentală Aplicată și Swat Force International.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Una dintre cele mai așteptate nunți din showbiz a avut loc înainte de Crăciun! Două vedete s-au căsătorit în mare secret
Fanatik.ro
Universitatea Craiova, campioană de toamnă după 35 de ani! Oltenii au câștigat ultimul titlu după ce au încheiat anul 1990 pe locul 1
Capital.ro
Reguli la bloc. Asociația de proprietari te obligă să plătești apa, deși apartamentul este gol. Gelu Pușcaș: Nu e eroare, nu e abuz
Playtech.ro
În ce zile se merge la colindat. Ce se face din 24 decembrie până la Anul Nou
Adevarul
Gastroenterolog: „Aceasta este gustarea pe care aș vrea s-o evite toată lumea”. Alternative sănătoase
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Denise Rifai, pregătită pentru viața în doi! Vedeta Kanal D ne-a dezvăluit planurile sale pentru 2026: „A venit momentul”
iamsport.ro
Cinci oameni-cheie ar fi orchestrat arestarea lui Gică Popescu: ”E caz unic”. Mircea Sandu l-ar fi avertizat
MediaFlux
Bani pentru pensionari retroactiv. Legea care vrea să facă dreptate unei categorii de români
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet