ROMÂNIA, meci dramatic la Europenele de handbal. A fost egalată în ultimele secunde de Danemarca

Naţionala feminină de handbal a României a terminat la egalitate cu formaţia Danemarcei, 29-29 (16-12), marţi seara, la Debrecen, în Grupa B a Campionatului European din Ungaria şi Croaţia - EURO 2014, după ce a primit gol în ultimele secunde de joc.

09 dec. 2014, 19:18

România, cu Adriana Ţăcălie şi Cristina Neagu în mare formă, a făcut un meci foarte bun, mai ales în prima repriză, dar a cedat pas cu pas şi nu a reuşit să gestioneze un final care i-a părut favorabil, scăpând printre degete o victorie foarte importantă.

Citeşte şi EURO 2014: Dezastru la debut pentru naţionala de handbal a României

Debutul jocului a fost excelent pentru tricolore, care conduceau cu 4-0 în minutul 5. Danemarca a revenit în joc, dar echipa antrenată de Gheorghe Tadici a păstrat un avans de două-trei goluri pe tabelă, iar la pauză avansul era de patru goluri, 16-12, după ce ecartul maxim a fost de cinci (16-11, 26).

În repriza secundă, România a început să cedeze teren, apărarea nu s-a mai ridicat la nivelul din prima parte şi Danemarca a reuşit egalarea în minutul 40 (20-20), după trei goluri consecutive. Tricolorele şi-au revenit, s-au desprins la 23-20 (44), dar au făcut iar pasul înapoi, primind patru goluri la rând, astfel că echipa noastră s-a trezit condusă, 23-24 (51). După momente de echilibru, trei goluri ale formaţiei noastre au dus scorul de la 25-26 (54) la 28-26 (57). România a condus cu 29-27 când mai erau două minute de joc, dar nu a reuşit să reziste până la final, primind două goluri.

România a pierdut-o în prima repriză pe extrema dreapta Ada Nechita, care s-a accidentat la mâna dreaptă. Primele trei clasate din această grupă se califică în grupele principale la Campionatele Europene de handbal.