ROMÂNIA-OLANDA 20-24 în finala mică a Campionatului European de handbal feminin. „Tricolorele” au terminat pe locul 4

România a pierdut, duminică, finala mică a a Campionatului European de handbal feminin, scor 20-24 cu Olanda, echipă care le-a învins pe "tricolore" şi în Grupa Principală II (29-24 pentru batave). România şi-a asigurat însă participarea la CM din 2019. Crina Pintea a fost desemnată cel mai bun pivot al competiţiei.
Filip Stan
16 dec. 2018, 14:12
ROMÂNIA-OLANDA 20-24 în finala mică a Campionatului European de handbal feminin.

„Tricolorele” au început slab încă din primul minut, iar la pauză batavele conduceau cu 15-8. După revenirea de la cabine, România a intrat mai bine în joc, dar nu am reușit decât să ne apropiem cel mai mult la trei goluri. La final însă Olanda a plecat cu medalia de bronz.

Crina Pintea a primit premiul pentru cel mai bun pivot de la acest turneu final, iar olandeza Kelly Dulfer a fost desemnată cea mai bună jucătoare.

După acesată clasare, România s-a calificat la Campionatul Mondial din 2019, care se va desfășura în Japonia în perioada 30 noiembrie – 15 decembrie.

România 20: Elisei-Ardean 6, Chiper 3, Geiger 2, Buceschi 2, Perianu 2, Laslo 2, Zamfirescu 2, Pintea 1.

Olanda 24: Polman 7, Groot 5, Abbingh 4, Malestein 4, Bont 1, Smits 1, Dulfer 1, Van der Heijden 1.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Burse sociale pentru studenți. Suplimentare de 60 de milioane de euro din fonduri europene
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”