România, pe lista UE a decalajului de angajare între femei şi bărbaţi cu vârste între 20 şi 64 de ani

Rata de angajare a femeilor cu vârsta cuprinsă între 20 şi 64 de ani a fost în 2017, în Uniunea Europeană, cu 11,5 puncte procentuale mai scăzută decât cea a bărbaţilor din aceeaşi categorie de vârstă, arată datele prezentate joi de Oficiul de Statistică al UE (Eurostat).
Filip Stan
07 mart. 2019, 09:00
România, pe lista UE a decalajului de angajare între femei şi bărbaţi cu vârste între 20 şi 64 de ani

Rata Cel mai redus decalaj de angajare între femei şi bărbaţi se înregistra în 2017 în Lituania (un punct procentual), Finlanda (3,5 puncte procentuale), Suedia (patru puncte procentuale) şi Letonia (4,3 puncte procentuale), iar cel mai ridicat în Malta (24,1 puncte procentuale), Italia (19,8 puncte procentuale), Grecia (19,7 puncte procentuale) şi România (17,1 puncte procentuale).

În perioada 2012 – 2017, decalajul de angajare a scăzut în UE cu 0,7 puncte procentuale (de la 12,2 puncte procentuale în 2012 la 11,5 puncte procentuale în 2017). Scăderi s-au înregistrat în 16 state membre ale UE.

În perioada 2012 – 2017, cea mai mare scădere a decalajului de angajare între bărbaţi şi femei s-a înregistrat în Malta (minus 7,3 puncte procentuale), Luxemburg (minus 6,5 puncte procentuale), Slovacia (minus 2,7 puncte procentuale) şi Germania (minus 2,6 puncte procentuale), informează Agerpres.

Totuşi, decalajul a crescut în perioada menţionată în 11 state membre, cel mai mult în Ungaria (plus 4,2 puncte procentuale), Irlanda (plus 3,5 puncte procentuale) şi Bulgaria (plus 2,4 puncte procentuale).

Decalajul s-a menţinut stabil în Slovenia (7,2 puncte procentuale atât în 2012, cât şi în 2017).

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Ce s-a întâmplat cu actorul care l-a interpretat pe Iisus. Blestemul neștiut al acestui rol
Fanatik.ro
Drumul de 8 luni al lui Cornel Dinu de la „îmi aștept sfârșitul” la „nu mai iau somnifere”. Cum se simte Mister după ce a fost internat la Spitalul Universitar
Capital.ro
Condițiile pentru ieftinirea motorinei. Bogdan Ivan: Statul ar putea reduce iar acciza, dacă prețurile cresc
Playtech.ro
Staţiunile preferate ale românilor de Paşte. Mulţi au renunţat la Valea Prahovei anul acesta
Adevarul
Singurul an în care nu s-a aprins Lumina Sfântă de la Ierusalim
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
Ilie Bolojan, discurs de doar 15 secunde după ce i-a adus un ultim omagiu lui Mircea Lucescu
MediaFlux
UPDATE Priveghiul lui Mircea Lucescu la Arena Națională. Răzvan Lucescu, de dimineață pe stadion. Ilie Bolojan, prezent și el. Momente de reculegere pe stadioane din Europa FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj