România, pe primul loc în UE la consumul de alcool. Datele unui nou raport OCDE

România domină topul consumului de alcool în Uniunea Europeană. Un raport OCDE arată că românii beau peste 12 litri de alcool pur pe an.
Mircea Filipescu
28 nov. 2025, 23:10
România, pe primul loc în UE la consumul de alcool. Datele unui nou raport OCDE

România se clasează pe primul loc la consumul de alcool în Uniunea Europeană, arată un nou raport OCDE. Potrivit datelor, românii beau peste 12 litri de alcool pur pe an, mult peste media europeană.

În timp ce alte state au redus consumul, România se numără printre puținele țări unde cantitatea de alcool a crescut, în ciuda avertismentelor Organizației Mondiale a Sănătății.

În ultimii zece ani, consumul de alcool a crescut în țara noastră, în timp ce alte state europene au raportat scăderi.

Citește și: Prețuri la Târgul de Crăciun din Cluj Napoca. Cât costă vinul fiert, ciocolata caldă și gogoșile VIDEO

Cel mai recent raport al  Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare Economic pune România în fruntea clasamentului: 12,3 litri de alcool pur pe cap de locuitor, cel mai ridicat nivel din Uniunea Europeană și cu mult peste media de 8,5 litri.

În 10 ani, românii au adăugat aproape 3 litri la consumul de alcool pur de persoana pe durata unui an.

Mulţi se întreabă ce înseamnă cei 12,3 litri de alcool pur consumați anual, în medie, de un român. Dacă ar cineva ar bea doar bere, asta înseamnă aproape 250 de litri, echivalentul a aproape 500 de sticle de jumătate de litru. Dacă transformăm în vin, consumul ar ajunge la peste 100 de litri pe an. Iar în băuturi spirtoase, cei 12,3 litri de alcool pur se transformă în peste 30 de litri de tărie, adică 44 de sticle de 0,7, notează Pro TV.

„Să ne uităm puţin la ce înseamnă consumul pe lună de vin, dacă facem un calcul simplu, avem 12 sticle de vin, în România exist un consum şi mai mare pe partea de bere, şi atunci dacă am transpune acei litri de alcool pur avem 40 de sticle, trecem la băuturi spirtoase, procentul de alcool creşte, asta ar însemna pe lună aproximativ 3 sticle de tărie”, a spus Cezara Tanase, somelier.

Și consumul de tărie a crescut în ultimii ani în țara noastră. Bărbații români beau tărie înainte și după masă, pe post de digestiv. În mediul urban,  pe locul 1 este whiskey, urmat de votcă şi tequila, care a urcat mult în preferinţe. Iar în ceea ce le priveşte pe femei, ele preferă cocktailurile pe bază de whiskey şi amaretto.

Medicii atrag atenția asupra faptului că alcoolul este asociat cu multe boli, în special neurologice și hepatice.

Citește și: Leon Dănilă dezvăluie secretele despre impactul pe care vinul, cafeaua și ciocolata îl au asupra sănătății creierului

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Președintele FIFA a făcut anunțul cu privire la participarea Iranului la Cupa Mondială! „Am vorbit cu Donald Trump”
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Reguli noi pe aeroporturile din București. Ce cantitate de lichide este permisă acum în bagajul de mână
Adevarul
Doi profesori din SUA sunt cei mai bogați români din topul Forbes al miliardarilor lumii. Pe lista scurtă mai apar Ion Țiriac și frații Pavăl
wowbiz.ro
Bugetul pe 2026 aduce bani în plus pentru unii pensionari. Cine poate primi până la 1.000 de lei, deși pensiile rămân înghețate
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ieșit la iveală rezultatul autopsiei băiețelului de un an și nouă luni care s-a stins la spitalul de copii din Iași. Ce i-a adus sfârșitul
iamsport.ro
Alex Dobre, la un pas de transferul la West Ham! Impresarul român a spus totul despre mutare
MediaFlux
Pilot militar mort într-o bază militară din România. MApN: „Cerul aviaţiei româneşti a pierdut un pilot extraordinar cu un suflet imens”
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj