ROMÂNIA va juca FINALA MICĂ la Campionatul European de handbal feminin, duminică, de la ora 15:00, cu OLANDA

România a pierdut, vineri, la Paris, meciul cu Rusia, scor 22-28 (15-16), din semifinalele Campionatului European de handbal feminin. "Tricolorele" vor juca, duminică, de la ora 15:00, tot la Paris, finala pentru locul 3, cu Olanda, care a pierdut, tot vineri, a doua semifinală, 21-27 cu Franţa.

14 dec. 2018, 21:32

România a început bine şi a condus până în minutul 20, uneori chiar şi cu trei goluri avans. Rusia a echilibrat disputa şi chiar a intrat cu avantaj de un gol la pauză. Repriza a doua a început rău pentru „tricolore”, care au încasat trei goluri fără a marca vreunul, iar de aici a începzt cursa de urmărire a Rusiei. Din păcate, adversarele s-au distanţat tot mai mult, având chiar şi opt goluri avans la un moment dat. Pe final, româncele au profitat de relaxarea rusoaicelor şi au încheiat meciul cu o înfrângere la şase goluri, 22-28.

România va juca, duminică, de la ora 15:00, la Paris, finala mică, cu Olanda, programată, vineri, de la ora 22:00. Finala mare, Franţa – Rusia se joacă, duminică, la Paris, de la ora 18:30.

România – Rusia 22-28 (15-16)

România 22: Dragut 4, Buceschi 3, Perianu 3, Pintea 3, Florică 2, Chiper 2, Laslo 2, Dumanska 1, Ardean-Elisei 1, Bazaliu 1.

Rusia 28: Viahireva 13, Sen 4, Makeeva 3, Managarova 3, Dmitrieva 1, Frolova 1, Kuzneţova 1, Samohina 1, Sudakova 1.