România este CAMPIOANĂ OLIMPICĂ la proba de SCRIMĂ. Primul AUR la JO 2016

România a câştigat finala cu China, scor 44-38 Ana Maria Popescu, Simona Gherman, Simona Pop şi Loredana Dinu au adus României primul aur la JO 2016.

11 aug. 2016, 21:39

România a cucerit medalia de aur după ce a învins în finală reprezentativa Chinei, scor 44-38.

Spadasinele „tricolore” au condus încă de la început meciul și după primul releu, Ana Maria Popescu avea să ne aducă primul punct. În releul doi Simona Pop și Xu Anqi au terminat la egalitate, 4-4, însă următorul releu a fost câștigat categoric de Simona Gherman, 4-2.

Primul releu pierdut de fetele noastre a fost cu Sun Yujie, când chinezoaica a încheiat cu scrul de 3-1. Imediat după aceea a reintrat în joc Ana Maria Popescu, care a făcut instrucție cu Hao Jialu și i-a luat 4 tușe, deși românca a resimțit ceva dureri la picior.

Pe planșă a intrat apoi campioana Europei, Simona Gherman, care a început foarte bine și a terminat releul învingătoare, 7-5 și ducea scorul la general la 21-14.

Loredana Dinu a debutat și ea în această finală împotriva rezervei chineze Hao Jialu pe care a învins-o la limită cu 3-2. Înaintea ultimului asalt, chinezoaicele și-au mai trecut și ele în cont o victorie, 9-6 în fața Simonei Gherman, dar pe planșă avea să intre Ana Maria Popescu, care a închis meciul.

România a trecut de SUA în sferturile de finală, 24-23, după „punctul de aur”, şi de Rusia, în semifinale, cu 45-31.

S. Gherman – V. Kolobova 5-2

În sferturile de finală, România trecuse de SUA, 24-23, după „punctul de aur”. România, în componenţa Ana Maria Popescu, Simona Gherman, Simona Pop şi Loredana Dinu, a avut nevoie de minutul de aur pentru a trece de SUA în sferturile de finală. În ultimul asalt, Ana Maria Popescu a revenit de la 20-23, a egalat şi apoia  punctat decisiv în „prelungiri”.

SFERTURI DE FINALĂ: România – SUA 24-23

A.M.Popescu – C.Hurley 7-8 (1-0 în ”tușa decisivă”)
A.M.Popescu – K.Hurley 3-1
S. Pop – C. Hurley 4-3
S. Gherman – K.Holmes 0-0 (românca a renunțat la duel, pentru a conserva avantajul echipei noastre)
S. Pop – K. Hurley 4-5
A.M.Popescu – K.Holmes 0-0 (românca a renunțat la duel)
S.Gherman – C.Hurley 2-0
S. Pop – K.Holmes 0-2
S.Gherman – K.Hurley 3-4