România se pregătește de o nouă furtună de cod roșu. Oamenii pregătiți de evacuare din cauza viiturii pe Dunăre. Autostrada Soarelui ar putea să fie inundată de Dunăre

Alertă de noi furtuni de cod roșu. Ministerul Mediului ar putea decreta stare de alerta generala. Totul s-ar putea intampla din cauza precipitatiilor abundente care vor cadea in urmatoarele zile. În sudul Olteniei se fac pregatiri pentru evacuări, in cazul in care Dunarea se va revărsa. Viitura va ajunge in Romania pe 1 octombrie, cand tara va fi lovita si de ciclonul care aduce ploi abundente. Autostrada Soarelui ar putea să fie inundată de Dunăre, daca nivelul viiturii va fi ca cel din 2006.
Alina Costache
26 sept. 2024, 10:16
România se pregătește de o nouă furtună de cod roșu. Oamenii pregătiți de evacuare din cauza viiturii pe Dunăre. Autostrada Soarelui ar putea să fie inundată de Dunăre

România se pregătește de furtună de cod roșu. Meteorologii anunță schimbare radicală a vremii. După un weekend cu temperaturi anormale, cu maxime de până la 33 de grade, un val de aer polar va cuprinde țara noastră. Meteorologii anunță ploi, vânt și temperaturi chiar și cu 15 grade mai mici.

Specialiștii se așteaptă ca furtuna puternică Ashley să se suprapună cu viitura de pe Dunăre. Dunărea crește de la o zi la alta, iar viitura ar urma să ajungă în țara noastră pe 1 octombrie, când debitul ar fi de 8.000 de metri cubi pe secundă, dublu față de normalul perioadei. Specialiștii de la Apele Române trag un semnal de alarmă și spun că în cazul unor debite de peste 15.000 de metri cubi pe secundă, ca la inundațiile din 2006, digul de la Borcea va ceda, iar Autostrada Soarelui va fi sub apă. Probleme asemănătoare sunt și în județele Teleorman, Giurgiu și Dolj.

Autoritățile sunt în alertă pentru că noua furtună s-ar putea să producă probleme în mai multe localități, mai ales acolo unde digurile de apărare sunt slăbite de la inundațiile anterioare. E vorba de ciclonul care traversează Europa de la est la vest și care va ajunge în țara noastră pe parcursul weekend-ului. Se estimează că vor fi ploi de 80 litri pe metru pătrat.

Un raport recent al Curții de Conturi arată că jumătate dintre digurile și barajele din țară funcționează fără autoritate de siguranță. După ciclonul Boris, aproape șapte mii de gospodării au fost afectate de inundații în județul Galați.

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Emilia Ghinescu, apel disperat. Întâmplarea care a întristat-o pe cântăreață: „Știu ce este în sufletul meu și al copiilor”
Fanatik.ro
Legendarul Stoicikov, la un pas de bătaie cu rivalul său la Balonul de Aur. Un român a fost martor și a făcut dezvăluiri explozive: „Am stat între ei”
Capital.ro
Doliu în sportul românesc. S-a stins o mare legendă. A fost o figură emblematică: Realizările, modestia și exemplul său de perseverență vor rămâne vii
Playtech.ro
Câte numere poţi observa în imagine: test de inteligenţă special
Adevarul
Proprietarii mașinilor de lux trebuie să depună declarația 216 la ANAF până pe 31 decembrie
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Incredibila poveste a lui Marin Dan, campionul mondial care a asistat la uciderea sportivilor israelieni la JO Munchen 1972: ”Am jucat biliard cu ei și apoi au fost căsăpiți”
MediaFlux
Discuția așteptată de 5 ani. Când vor vorbi Trump cu Zelenski
stirilekanald.ro
„Mama a trebuit să dispară”. Planul diabolic pus la cale de tânăra din Sibiu pentru a scăpă de cea care i-a dat viață. INCREDIBIL de ce
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend