România şi alte ţări membre ale UE îi cer Olandei să nu le mai discrimineze cetăţenii

MAE ia din nou atitudine împotriva discriminării românilor de către olandezi. Marţi, Ambasada României de la Haga şi alte nouă reprezentanţe diplomatice din ţări est-europene au adresat o scrisoare deschisă societăţii şi liderilor politici din Olanda.
Sânziana Stancu
14 feb. 2012, 12:13
România şi alte ţări membre ale UE îi cer Olandei să nu le mai discrimineze cetăţenii

Ambasada României la Haga, alături de alte nouă misiuni diplomatice din state membre ale Uniunii Europene acreditate în Olanda, au transmis astăzi, 14 februarie 2012, prin demers comun, o „Scrisoare deschisă adresată societăţii şi liderilor politici din Olanda”, exprimându-şi preocuparea faţă de site-ul discriminatoriu la adresa lucrătorilor din Europa Centrală şi de Est, lansat de Partidul pentru Libertate (PVV), se arată într-un comunicat de presă al MAE de la Bucureşti.

Scrisoarea transmite mesajul că fenomenul mobilităţii forţei de muncă este atât unul de natură economică, cât şi socială, astfel încât problematica trebuie gestionată conjugat de către societatea gazdă şi de către cetăţenii care aleg să locuiască şi să muncească pe teritoriul unui alt stat membru, în baza valorilor care constituie fundamentul Uniunii Europene şi luând în considerare date concrete, reale, mai precizează comunicatul.

În scrisoare li se atrage atenţia autorităţilor olandeze că „iniţiative precum site-ul lansat de PVV nu promovează un dialog deschis, ci încurajează, la nivelul societăţii olandeze, percepţia negativă faţă de un anumit grup de cetăţeni europeni, având un caracter discriminatoriu ca intenţie şi scop”, documentul reamintind totodată că „libera circulaţie a forţei de muncă este, în ansamblu, în beneficiul ţării gazdă – iar problemele inerente care pot apărea trebuie rezolvate prin dialog şi în spiritul cooperării, prin identificarea unor soluţii comune de către ţara gazdă şi ţara de origine, în conformitate cu cadrul legal şi instituţional naţional şi al UE”.

„Timp de decenii, Regatul Ţărilor de Jos şi societatea olandeză au fost percepute în ţările noastre ca exemple perfecte pentru valori precum libertatea, deschiderea şi toleranţa. Credem că Olanda trebuie să îşi menţină această imagine şi solicităm societăţii olandeze şi liderilor politici să se distanţeze de această iniţiativă regretabilă”, conchid cei zece şefi de misiuni diplomatice.

În afară de România, celelalte state semnatare sunt: Republica Bulgaria, Republica Cehă, Republica Estonia, Ungaria, Republica Lituania. Republica Letonia, Republica Polonă, Republica Slovacă şi Republica Slovenia.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
De la Rapid – CFR Cluj, direct în Europa! Ce meci arbitrează „talismanul” giuleștenilor și unde a fost delegat Marian Barbu de UEFA după U Craiova – Petrolul
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru pensii. Românii ar putea ieși mai târziu din câmpul muncii. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Cât timp trebuie să păstrezi boarding pass-ul după vacanță și de ce este important
Adevarul
Clasamentul serviciilor de informații din Europa, în funcție de performanță. Pe ce loc se s-a clasat România?
wowbiz.ro
Petrișor Ruge, mesaj emoționant după despărțirea profesională de Andreea Bălan. Ce le-a transmis fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Motociclist cuprins de foc, în județul Cluj. Bărbatul și-a pierdut viața pe loc, după ce a fost izbit de un TIR
iamsport.ro
Victor Becali, convins! Cine a fost ”cel mai mare antrenor român” din istorie: ”E o diferență între el și cel mai bun”
MediaFlux
Cele patru zodii care vor fi lovite de noroc în prima săptămână din august 2026
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România