ROMANIA – UNGARIA 28-27 (10-16). Revenire de infarct pentru „tricolore”. Victorie cu gol în ultima secundă!

România s-a calificat, vineri, în grupele principale de la CM din Japonia, după ce a trecut cu 28-27 de Ungaria, în ultimul meci din Grupa C. "tricolorele" au fost conduce cu 6 goluei la pauză, dar au revenit incredibil şi au marcat golul victoriei în ultima secundă, de la 7 metri, prin Cristina Neagu.

06 dec. 2019, 11:01

România a început catastrofal meciul cu Ungaria. A marcat primul gol în minutul 7:50, la 0-5, iar de aici a început cursa de urmărire! Diferenţa s-a redus la doar 3 goluri, însă orice eroare costă la acest nivel. În mai puţin de 10 minute, România pierde tot ce a recuperat şi Ungaria se desprinde: 10-16 la pauză!

„Tricolorele” par decise în startul reprizei a doua. Vin la 16-18, maghiarele marcând doar de două ori în 13 minute. Se merge cap la cap, iar la 24-26, pe Kim Rasmussen, selecţionerul Ungariei, îl lasă nervii. Primeşte 2 minute, avem superioritate şi e 25-26. Primim gol, apoi dăm, dar nu prea mai e timp: 27-27. Mai e un minut, mingea e la Ungaria. Ratare şi România trebuie să dea gol în 35 de secunde! Dache scoate 7 metri. Neagu ia mingea ţi e gol, în min. 59:57! Victorie şi calificare!

România termină Grupa C pe locul 3, cu 6 puncte, dar intră în Grupa principală II fără punct. Adversarele României din grupa principală vor fi Rusia, Suedia și Japonia, iar „tricolorele” trebuie să câştige măcar două meciuri pentru a urca pe locul 4, de unde va juca meciul pentru locurile 7-8. La JO 2020 se califică direct campioana mondială, iar locurile 2-7 merg la turneul de calificare.

România va începe grupa principală duminică, 8 decembrie, împotriva câștigătoarei grupei D, Rusia. „Tricolorele” vor continua marți, 10 decembrie, împotriva Suediei. Grupa se va încheia miercuri, 11 decembrie, contra țării gazdă Japonia. Primele două formații din grupă se califică în semifinalele competiției.

ROMANIA UNGARIA LIVE TEXT

Romania – Ungaria 28-27 în min. 60:00! Victorie uluitoare!

Romania – Ungaria 28-27 în min. 59:57, gol neagu din 7 m!

Romania – Ungaria 27-27 în min. 59:02!

Romania – Ungaria 24-26 în min. 56:23!

Romania – Ungaria 20-22 în min. 48:52!

Romania – Ungaria 16-18 în min. 42:50!

Romania – Ungaria 14-18 în min. 35:18!

Romania – Ungaria 10-16 în min. 30:00! PAUZĂ: România este la şase goluri în urma Ungariei

Romania – Ungaria 8-14 în min. 26:56!

Romania – Ungaria 6-12 în min. 21:10! Ungaria se duce din nou la plus 6

Romania – Ungaria 6-9 în min. 18:02! Ne apropiem la trei goluri.

Romania – Ungaria 4-8 în min. 14:30!

Romania – Ungaria 1-7 în min. 10:15!

Romania – Ungaria 1-5 în min. 7:50! Primul gol pentru „tricolore” vine după aproape 8 minute.

Romania – Ungaria 0-5 în min. 7:02!

Pentru căpitanul naţionalei României, Cristina Neagu, partida cu Ungaria va avea şi o altă conotaţie.

„Împotriva Ungariei mi-am rupt ligamentul anul trecut şi chiar sunt curioasă cum o să fie senzaţia din ziua meciului. Cu siguranţă îşi doresc la fel de mult ca şi noi victoria şi îsi doresc să meargă cu cât mai multe puncte în grupa principală”, a spus Neagu înaintea confruntării de vineri.

Celelalte meciuri de vineri în grupa C sunt între Muntenegru – Spania, ambele deja calificate mai departe, şi Senegal – Kazahstan (0 puncte fiecare).

Echipele eliminate din grupe vor evolua apoi în meciuri de clasament final.

Rezultatele tricolorelor de până acum sunt: 16-31 cu Spania, 29-24 cu Senegal, 22-20 cu Kazahstan şi 26-27 cu Muntenegru.

Primele trei clasate în fiecare din cele patru grupe vor obţine calificarea în faza grupelor principale, de unde echipele de pe primele două poziţii vor juca apoi în semifinale. Meciurile din grupele principale încep în 8 decembrie, urmate de semifinale, în 13 decembrie, şi finalele pentru medalii, în 15 decembrie.

Campionatul Mondial din 2019, a 24-a ediţie, reprezintă şi criteriu de calificare la Jocurile Olimpice din 2020, care se vor desfăşura tot în Japonia. Doar medalia cu aur la CM va ajunge direct la Jocurile Olimpice. La ultima ediţie a CM, România s-a clasat pe locul 10, iar medalia de aur a revenit Franţei.

În 2019, reprezentativa tricoloră şi-a propus o clasare în primele opt locuri, care i-ar permite accederea la turneele preolimpice.

România este singura naţiune care a participat la toate ediţiile Campionatului Mondial şi are în palmares trei titluri, unul la handbal în şapte (1962) şi două la handbal în 11 (1956 şi 1960), două medalii de argint (1973 şi 2005), precum şi una de bronz (2015).

Rusia, Suedia şi Japonia şi-au asigurat calificarea înaintea ultimei etape din grupa D a CM 2019, după ce şi-au câştigat partidele disputate joi.

Rusoaicele au învins cu 33-23 Japonia, Suedia a trecut cu 30-23 de Argentina, iar RD Congo a câştigat la limită contra Chinei, 25-24.

Rusia şi Suedia se vor lupta vineri pentru primul loc în grupa D. Ambele au câte opt puncte după patru etape. Japonia e pe locul 3 în grupă, cu patru puncte.

România va merge însă fără niciun punct în grupa principală, dacă va câştiga meciul cu Ungaria, din cauză că a pierdut partidele cu Spania şi Muntenegru.

Cristina Neagu şi compania vor juca în Main Round pe 8, 10 şi 11 decembrie. Primul meci ar fi duminică, împotriva câştigătoarei grupei D. Marţi am înfrunta locul 2 din grupa D, iar miercuri pe Japonia, care va încheia pe 3 grupa D.