România va avea echipă de Formula 1: Forza Rossa a fost acceptată de FIA

FIA a acceptat ca România să aibă echipă de Formula 1, potrivit presei internaţionale. Forza Rossa - forţa roşie, cum se numeşte echipa, va folosi motoare Renault.
Cristina Dinu
03 iun. 2014, 08:39
România va avea echipă de Formula 1: Forza Rossa a fost acceptată de FIA

Federaţia Internaţională de Automobilism nu a mai oferit niciun detaliu de la jumătatea lunii aprilie despre proiectul echipei româneşti. Forza Rossa a depus documentaţia pentru a concura în Formula 1 începând din sezonul 2015. Echipa ar urma să aibă sediul la Munchen, de unde va fi coordonată de germanul de origine română Colin Kolles.

Pentru moment nu este însă cunoscut dacă Forza Rossa îşi va construi singura monopostul sau dacă va apela la sprijinul unui constructor cunsocut. Principalul finanţator al echipei este omul de afaceri Ion Bazac, care deţine Forza Rossa, importatorul oficial Ferrari în România şi fost ministru al Sănătăţii.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Cornel Dinu nu are milă de selecționerul care a ratat calificarea la Campionatul Mondial: „A fost un jucător limitat, nu putea decât să fie limitat ca antrenor!”
Capital.ro
Șoferii care vor plăti până la 250 de lei pentru parcare. Nu se acordă locuri fixe. Primăria anunță cine poate solicita
Playtech.ro
Cum se calculează media la purtare la final de an școlar și când poate scădea din cauza absențelor. Ce reguli trebuie să știe elevii și părinții
Adevarul
„România este una dintre prăzile cele mai facile pentru Putin”. De ce debarcarea lui Orban nu aduce liniște la București
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani și-a pierdut viața pe loc după ce mașina pe care o conducea s-a ciocnit violent de un autobuz, în Bistrița. Alte două persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Iordănescu! Înainte de a se stinge, Lucescu i-a spus lui Burleanu ce selecționer să aducă la națională: ”Singurul antrenor pentru care ar garanta!”
MediaFlux
PAPARAZZI Șeful ITM București, Costel Grojdea, vine zilnic la instituție cu un Lamborghini Urus de 300.000 de euro FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj