Victor Ponta: România va cere la Summitul NATO instalarea unei baze militare permanente în ţara noastră

Prim-ministrul Victor Ponta a declarat că reprezentanţii României la Summitul NATO ce va avea loc în Ţara Galilor în 4-5 septembrie vor solicita Organizaţiei Tratatului Atlanticului de Nord instalarea unei baze militare permanente în ţara noastră.
Filip Stan
25 aug. 2014, 13:51
Victor Ponta: România va cere la Summitul NATO instalarea unei baze militare permanente în ţara noastră

„Este unul din obiectivele fundamentale ale Summitului din Ţara Galilor”, a declarat Victor Ponta. Acesta a spus că decizia a fost convenită împreună cu toţi factorii de decizie români, în condiţiile în care preşedintele Traian Băsescu va reprezenta ţara noastră la această reuniune.

Ponta a precizat că ţine să exprime public poziţia Guvernului său, mai ales că Băsescu nu va mai fi prezent în fruntea statului. „Eu am vrut să arăt foarte clar sprijinul Guvernului şi în anii următori”, a mai spus Ponta adăugând că este greu de estimat timpul în care o asemenea bază va deveni operaţională.

Cu câteva ore înainte, Ponta anunţase că ministrul Apărării, Mircea Duşa, şi ministrul de Externe, Titus Corlăţean, vor participa şi ei la summitul NATO din Ţara Galilor.

„Obiectivele României sunt destul de clare şi stabilite între toate instituţiile statului, şi anume o prezenţă clară din punct de vedere militar a NATO în România, un angajament foarte clar pentru tot flancul estic de asigurare a securităţii şi a parteneriatului din această regiune. Este extrem de important ca România, care s-a dovedit un partener de încredere pentru NATO, să ştie că eforturile Alianţei Nord Atlantice se canalizează în mod clar spre asigurarea securităţii în această regiune şi spre un sprijin foarte clar spre noii candidaţi la aderarea la UE, pentru Ucraina, Moldova, Georgia şi angajamentele legate de securitatea acestora”, a spus Ponta, după întâlnirea de lucru de la sediul Ministerului Afacerilor Externe cu miniştrii Titus Corlăţean şi Mircea Duşa, transmite Agerpres.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Va investi Rinat Ahmetov o jumătate de miliard de euro în România? Planul patronului de la Șahtior
Capital.ro
Alexandru Nazare vine cu vești despre pensii și CASS. Ce se întâmplă cu indexarea și contribuția pentru mame
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu pensiile, salariul minim și șomaj, conform programului de guvernare a lui Adrian Vestea
Adevarul
Subiectele de la Evaluarea Națională 2026, publicate pe rețelele sociale în timpul examenului
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
A crezut că i-a venit sfârșitul după ce Gigi Becali l-a dus la Fane Spoitoru acasă: ”Am înghețat! Erau toți dezbrăcați și tatuați”
MediaFlux
Scrisoarea celor 23 din PNL: Aripa Veștea respinge ultimatumul lui Bolojan și cere încetarea „linșajului politic” intern
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?