România va fi lovită de un nou val de scumpiri în 2026. Economist: ”Clasa de mijloc va fi într-o situație foarte gravă”

Economistul Mircea Coșea avertizează că românii vor fi loviți de un nou val de scumpiri în 2026. Potrivit acestuia, cei care fac parte din clasa de mijloc vor fi cei mai afectați.
Irina Dumitrescu
24 oct. 2025, 09:19
România va fi lovită de un nou val de scumpiri în 2026. Economist: ”Clasa de mijloc va fi într-o situație foarte gravă”

România, lovită de un nou val de scumpiri în 2026. Economistul Mircea Coșea trage un semnal de alarmă și spune că și anul următor ne vom confrunta cu creșteri de taxe și impozite, dar și cu noi scumpiri de alimente.

Un nou val de scumpiri în 2026, în România. Vin vremuri grele pentru români. Mircea Coșea: Se anunță un an dificil în care vom suporta greșelile actualei guvernări.

Mircea Coșea avertizează că românii vor plăti în 2026 taxe și impozite locale mai mari.

”Vor fi creșteri importante la locuințe, la automobile, la tot ceea ce înseamnă taxe locale. Asta pentru că anumite cheltuieli locale nu vor putea fi acoperite de bugetul național.

Citește și TVA ar urma să crească până la 23-24 la sută până la mijlocul lui 2026. Avertismentul fostului premier: „Există premise clare pentru o nouă creștere”

Anul 2026 poate fi un an în care România să mai piardă ceva, foarte important. La anul, România nu va deveni membră a OCDE. Cu toată propaganda care se face, România nu va reuși să rezolve toate problemele, 2026 nu va fi un an în care ne vom putea apropia de baremele impuse pentru trecerea la moneda euro”, a spus economistul potrivit ziare.com. 

Mircea Coșea avertizează că se anunță un an dificil, în care românii vor suporta efectele greșelilor actualei guvernări. Cei care vor avea cel mai mult de suferit vor fi românii care fac parte din clasa de mijloc, este de părere economistul.

„Se anunță un an dificil în care vom suporta nu efectele unei crize internaționale, ci efectele greșelile actualei guvernări. Actuala guvernare a reușit să facă prin ‘pachetele’ 1 și 2 un lucru foarte grav, să transforme criza bugetară într-o criză economică. Noi suntem la intrarea într-o criză economică. Probabil că nu vom avea recesiune, ci o creștere minimă, dar sunt alte elemente ce arată că suntem într-o criză. Unul dintre cele mai importante de până acum, apariția și creșterea foarte rapidă a șomajului, în România. Inflația, foarte mare. Apoi, căderea puterii de cumpărare și nu numai a categoriilor defavorizate, ci și a clasei de mijloc.

În România, clasa de mijloc va fi într-o situație foarte gravă, în 2026, pentru că pierde mult din veniturile pe care le are, din salarii și alte activități pe care le desfășoară (n.r. – prin inflație, introduceri și creșteri de taxe și impozite, amputări de sporuri etc.), iar elementul productiv al clasei mijlocii va fi foarte afectat, vom avea multe falimente. 2026 nu-l văd deloc într-o notă pozitivă, cred că va fi un an foarte dificil”, a mai spus Coșea, potrivit sursei citate.

Citește și Nivelul de trai din București îl depășește pe cel din Milano. Date de ultimă oră de la Eurostat

De asemenea, economistul avertizează că alimentele de bază vor continua să se scumpească și în 2026.

”Vom asista la o creștere a prețurilor la raft a produselor de bază mai mare decât inflația oficială. Sunt mai mulți factori: continuăm să importăm mai mult de 70% produse de bază – mâncare; nu TVA-ul mărește atât de mult prețul la raft, cât prețul energiei – de la producție până la cumpărător, produsul e încărcat cu acest preț, al energiei – acest preț va fi aruncat pe raft. Creșterile prețurilor la raft vor fi din două motive: și pentru că nu prea producem în țară, dar și pentru că cei care produc în țară vor fi afectați de prețurile mari la energie”, a mai explicat economistul.

 

 

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Campioana care a fost nevoită să părăsească România ca să facă performanța dorită: ”Când se intonează Imnul României e un sentiment deosebit”
Capital.ro
Lista cu bolile și afecțiunile medicale care te lasă fără permis de conducere în 2026. Ai interzis la volan
Playtech.ro
Trebuie să porți centura în taxi, Bolt sau Uber? Ce arată legea și cine ia amenda
Adevarul
Theodor Stolojan critică dur legea administrației propusă de Guvernul Bolojan: „Nu e reformă, e o măsură pompieristică”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie de 64 de ani s-a stins din viață după ce a fost diagnosticată cu virus gripal de tip A, în Sibiu
iamsport.ro
CUTREMUR în SuperLiga! Becali s-a enervat și a făcut anunțul-șoc: 'E cazul să mă retrag!'
MediaFlux
Donald Trump a luat decizia privind Iran. Ce a vorbit cu Netanyahu
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend