România văzută prin ochii unei turiste din Danemarca. A fost impresionată de pasajul Macca-Villacrosse din București și Palatul Peleș, dar mâncarea a lăsat de dorit în unele locuri

Erika Anderson, o tânără daneză pasionată de călătorii, a postat pe propriul canal pe YouTube, canal intitulat ”The Danish Girl”, mai multe filmări din timpul vacanței în România.
Alina Costache
02 iul. 2023, 13:47
România văzută prin ochii unei turiste din Danemarca. A fost impresionată de pasajul Macca-Villacrosse din București și Palatul Peleș, dar mâncarea a lăsat de dorit în unele locuri

Erika Anderson, o tânără din Danemarca pasionată de călătorii, a venit în România în iunie 2023. Danezei i-a plăcut mult pasajul Macca-Villacrosse din Capitală.

Tânăra din Danemarca a dorit să viziteze și Catedrala Mântuirii Neamului și Palatul Parlamentului, însă când a ajuns acolo i s-a spus că nu poate intra. ”E foarte frustrant, pentru că îmi doream mult să văd aceste două clădiri impresionante ale Bucureștiului”, spune Erika într-una dintre filmările de le youtube.com, conform Adevarul.

Citește și: Concedii distruse pentru zeci de turiști. Țepe de milioane de euro cu vile de lux în stațiuni celebre din Grecia, Spania, Franța și Italia

A reușit să vizite, în schimb, Ateneul Român, fiind impresionată de arhitectură și Marea Frescă a Neamului realizată de pictorul Costin Petrescu.

Citește și: Schimbări drastice pentru românii care merg în Bulgaria sau Grecia: Noile prevederi intră în vigoare de la 1 iulie

Tânăra din Danemarca a vizitat și Castelul Peleș. ”Este pur și simplu uimitor Castelul Peleș. Iar interesul pe care îl stârnește se vede și în numărul mare de turiști străini care stau la coadă pentru a intra în acest loc emblematic al României”, a povestit turista daneză.

Erika Anderson a petrecut câteva ore și la Castelul Bran. ”Este un castel frumos și cu priveliști ce îți taie respirația. Era destul de aglomerat, chiar dacă l-am vizitat într-o zi din timpul săptămânii. Nu este chiar așa cum este descris în romanul lui Bram Stoker, însă clar trebuie vizitat. E un loc special cu siguranță”.

Ce nu i-a plăcut? Mâncarea proastă din mai multe locuri vizitate.

„România este o țară foarte frumoasă! Am avut un sejur superb în România și mi-au plăcut mult peisajele și locurile pe care le-am vizitat. În București am vizitat tot ce mi-am propus. Însă mâncarea nu a fost tocmai în regulă în destule locuri în care am mers. În unele locuri, unde nu am filmat, pur și simplu ni s-a adus mâncare rece sau chiar arsă din păcate. Și îmi pare rău că am avut această experiență culinară neplăcută pe care nu am inclus-o însă în filmările mele”, a mai spus Erika Anderson.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
„Aduc șase jucători străini. Doi am ales deja”. Gigi Becali a anunțat revoluția din vară în lotul FCSB-ului
Capital.ro
Regulă pentru românii care locuiesc la bloc. Se obține autorizație pentru renovare. Ce nu puteți face în propria locuință
Playtech.ro
Cum au dispărut 15.000 de lei din telefonul unui client urcat într-un taxi din București. Ce trebuie să faci imediat dacă păţeşti aşa ceva
Adevarul
Scenariul „Eugen Tomac premier” - O mișcare de compromis cu risc în Parlament. Analiștii avertizează: Are legătură cu frica de anticipate
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după tragedia din Buzău, unde Teo a fost mușcat de un câine. Familia acuză proprietarul stânei de mușamalizare: „Acel câine ar fi fost dezlegat”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Putin va fi dat jos de la putere. Gruparea secretă care pregătește revoluția în Rusia
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi