ROMANIA ZIMBABWE 1-1 în CUPA DAVIS. Şoc în primul meci: Marius Copil, învins de Benjamin Lock, locul 546 ATP

ROMANIA ZIMBABWE CUPA DAVIS. Zimbabwe conduce România cu 1-0 în întâlnirea de la Piatra Neamţ, după ce Benjamin Lock, locul 546, l-a învins în două seturi, vineri, pe Marius Copil, locul 80 ATP, scor 6-4, 7-5. În meciul doi al zilei, Dragoş Dima, locul 327 ATP, l-a învins pe Takanyi Garanganga, locul 449 ATP, scor 6-3, 6-3. Întâlnirea contează pentru primul tur al Grupei a II-a, Zona Europa / Africa a Cupei Davis.

05 apr. 2019, 14:05

ROMANIA ZIMBABWE CUPA DAVIS. Deși era favorit clar, Marius Copil nu a rezistat duelului cu Benjamin Lock și a pierdut surprinzător, după o oră și 50 de minute. În primul set, Lock a făcut break la 2-2 și s-a menținut în avans până la finalul setului. În partea a doua, Lock a început mai bine și a făcut break la 1-1. Copil a egalat la 5 pe final, dar a pierdut game-ul următor. Lock a servit bine în ultimul game și a câștigat setul, 7-5, și meciul.

ROMANIA ZIMBABWE CUPA DAVIS. În meciul doi al zilei, Dragoş Dima, locul 327 ATP, l-a învins pe Takanyi Garanganga, locul 449 ATP, scor 6-3, 6-3, astfel că scorul întâlnirii de Cupa Davis dintre România şi Zimbabwe, de la Piatra Neamţ, a devenit 1-1.

ROMANIA ZIMBABWE CUPA DAVIS. Sâmbătă, de la ora 12:00, este programat meciul de dublu, dintre perechile Horia Tecău (33 ATP la dublu) / Florin Mergea (441 ATP la dublu) şi Benjamin Lock (259 ATP la dublu) / Courtney Lock (680 ATP la dublu), urmat de ultimele două meciuri de simplu, Marius Copil – Takanyi Garanganga şi Dragoş Dima – Benjamin Lock.