Românii au ajuns cei mai mari cumpărători străini de locuințe din Spania. Doar 1 din 10 locuințe au fost luate pe credit

În 2022, străinii au cumpărat 13,8% din locuințele scoase la vânzare în Spania, în creștere față de 10,8% în anul anterior.
Alina Costache
28 mart. 2023, 13:42
Românii au ajuns cei mai mari cumpărători străini de locuințe din Spania. Doar 1 din 10 locuințe au fost luate pe credit
Românii domină topul stăinilor care au cumpărat locuințe în Spania

Potrivit anuarului publicat de Asociația Registratorilor, românii, urmați de marocani, au fost cei mai interesați strini interesația de achiziția unei locuințe în Spania, în 2022.

Numărul de vânzări și cumpărări înregistrate anul trecut a crescut cu 14,5%, până la 646.241 de operațiuni, fiind cel mai ridicat nivel din ultimii 13 ani și jumătate.

Românii cumpără Spania

Analiza se concentrează pe numărul de provincii în care predomină o anumită naționalitate, românii, cu 20 de provincii, fiind cei mai populari cumpărtori străini, urmați de marocani.

În provinciile din interiorul țării au fost predominante achizițiile efectuate de români, marocanii optând pentru zonele din sud, mai puțin pentru cele din centru și nord.

Citește și: Ce salariu are un ospătar? Suma frumușică pe care o ia un român care muncește în Spania 8 ore pe zi

Vânzările efectuate de străini în Spania au atins cel mai ridicat nivel din istorie, reprezenând 13,8% din total și peste 88.000 de tranzacții, rupând tendința de scădere din ultimii cinci ani.

Cele mai solicitate comunități de străini au fost Insulele Baleare (34,4%), Insulele Canare (28,6%), Comunitatea Valenciană (26,8%) și Murcia (19,1%), potrivit Intereconomia.

Un procent de 10,1% din totalul achizițiilor de locuințe efectuate de străini au fost pentru o sumă egală sau mai mare de 500.000 de euro, iar 42,3% dintre acestea  corespund unor naționaliti din afara Uniunii Europene.

Străinii au cumpărat 13,8% din locuințe în 2022, în creștere de la 10,8% în 2021. Asociația Registratorilor explică faptul că situația actuală „arată forța actuală a cererii străine în contextul imobiliar”.

Citește și: Ce salariu primește un șofer român de taxi în Spania. Programul de lucru este identic cu cel al taximetriștilor din România

A fost efectuat un număr de 531,589 de tranzacții și cumpărări de locuințe vechi, cu 17,6% mai multe pe an, au fost înregistrate în 2022, iar la locuințele noi s-au înregistrat 114.652 de tranzacții, cu 1,9% mai multe decât la finalul anului 2021.

Prețul mediu plătit pentru o locuință în Spania, în 2022, a fost de 188.036 de euro, cu 4,5% mai mult decât în 2021. Patru comunități autonome au depășit media națională.

Formalizarea creditelor ipotecare pentru locuințe de către străini a stagnat la 6,6%, un procent mai mare decât în anul anterior (5,5%), cu 30.504 înregistrări în 2022. Valoarea medie a unui credit ipotecar a fost de 170.965 euro, cu o creștere de 7%.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Câți bani are Oana Lis să cumpere mâncare pentru ea și Viorel. Suma este foarte mică
Fanatik.ro
Cine este Filip Stojilkovic. Noul atacant al Rapidului a ajuns în România și l-a impresionat deja pe Pancu: „Foarte bun!”
Capital.ro
Legea salarizării schimbă regulile pentru bugetari. Ce rol va mai avea vechimea în calculul salariului
Playtech.ro
Cum își produce România energia electrică. Ce pondere au centralele nucleare, hidrocentralele, gazele și energia solară
Adevarul
Criza cerealelor din Ucraina. Rutele alternative nu pot suplini blocada porturilor din Marea Neagră
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut din aprilie a fost găsit ÎNGROPAT în curtea... Vezi mai mult
iamsport.ro
De la finalele Champions League la afaceri în energie. Cum și-a construit Adrian Ilie viața după fotbal
MediaFlux
Mirabela Grădinaru și-a depus declarația de avere! Ce deține de fapt cuplul prezidențial
stirilekanald.ro
Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România