Românii, campionii UE la cheltuieli pe „alimente și băuturi nealcoolice”

Peste 1.035 de miliarde de euro (echivalentul a 7,1% din PIB-ul total al UE) au fost cheltuite de către gospodăriile UE pentru „alimente și băuturi nealcoolice”, potrivit Eurostat. Această sumă reprezintă 14,3% din cheltuielile totale ale gospodăriilor, în scădere față de 2021, relatează Oikonomikos Tachydromos citat de Rador.
Alina Costache
02 feb. 2023, 14:02
Românii, campionii UE la cheltuieli pe „alimente și băuturi nealcoolice”

Românii, campionii UE la cheltuieli pe „alimente și băuturi nealcoolice”. Potrivit Eurostat, România a înregistrat cele mai mari procente de cheltuieli la rubrica „alimente și băuturi nealcoolice” au fost înregistrate în România (24,8%), fiind urmată de Lituania (20,4%), Bulgaria (20,1%), Estonia (19,9%), Polonia și Slovacia (19,6%) în 2021.

În schimb, cele mai mici procente au fost înregistrate în Irlanda (8,3%), Luxemburg (9,0%), Austria (10,9%), Danemarca și Germania (cu câte 11,8% fiecare).

În gospodăriile din România mâncarea este cea mai costisitoare, 23,5 la sută din bani fiind alocați pentru acest lucru, și doar 1,3 la sută pentru băuturi non-alcoolice.

Citește și: Cum vrea ministrul Petre Daea să sprijine micii producători din România: ”În ultimele trei luni am valorificat peste 120 de tone de legume şi fructe”

 

Aproape 1% din PIB-ul UE pentru băuturi alcoolice

În 2021, gospodăriile din UE au cheltuit 128 de miliarde de euro (echivalentul a 0,9% din PIB-ul UE) pe “băuturi alcoolice”. Aceasta reprezintă 1,8% din cheltuielile lor totale de consum, aceeași pondere procentuală ca în 2020.

Citește și: Utilizatorii Revolut au cheltuit în 2022, în medie, 749 de euro pentru divertisment, 530 de euro pentru călătorii şi 500 de euro la shopping

Dintre membrii UE, cele mai mari ponderi ale cheltuielilor totale de consum pentru băuturi alcoolice în 2021 au fost înregistrate în Letonia (5,0%), Estonia (4,7%), Polonia (3,7%), Lituania și Cehia (ambele 3,6%). România este peste media UE, cu 2,5 la sută. Dimpotrivă, cele mai mici ponderi au fost înregistrate în Grecia și Italia (ambele 1,0%), Țările de Jos (1,3%) și Spania (1,4%).

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Buget de 50 de milioane de euro! Mihai Rotaru, planul pe 10 ani pentru a face Craiova Maxima din nou. Exclusiv
Capital.ro
Obligație pentru firmele din sectorul agroalimentar. Amenzi de până la 20.000 de lei pentru cei care nu raportează stocurile
Playtech.ro
Ce să nu comanzi niciodată într-un restaurant turistic. Preparatele evitate de localnici şi bucătari
Adevarul
O escortă din Rusia este acuzată că ar fi provocat atentatul din Sevastopol, care a dus la moartea comandantului trădător ucrainean
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un incident cumplit a avut loc în apropierea Capitalei. O mașină a fost strivită între două camioane
iamsport.ro
Scouterii vin la derby-ul Rapid - Dinamo! Grameni, pe radarul unei echipe din Europa League. Există interes și pentru Alex Dobre
MediaFlux
Ce pensie primești dacă nu ai muncit nici măcar o zi în viața ta. Banii se acordă începând cu vârsta de 65 de ani
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat