Românii care au preferat pârtia şi muntele în locul alegerilor parlamentare: „Votarea să aştepte că şi noi aşteptăm destul”

Mai mult de 50% dintre români cu drept de vot nu nu au dorit să meargă alegeri anul acesta, arată datele furnizate până la această oră de Biroul Electoral Central. Mulţi dintre ei sunt dezamăgiți de clasa politică, dar ezită atunci când trebuie să explice de ce nu fac nimic ca să schimbe situația.
Alina Costache
06 dec. 2020, 19:46
Românii care au preferat pârtia şi muntele în locul alegerilor parlamentare:

Românii care au preferat pârtia şi muntele în locul alegerilor parlamentare. Pentru o parte dintre acești oameni, duminică a fost o zi de weekend obișnuită și unii chiar au profitat că șoselele au fost mai libere ca de obicei și au dat o fugă până la munte.

Românii care au preferat pârtia şi muntele în locul alegerilor parlamentare: Ce spun cetăţenii

Mai mulţo români au ales să petreacă ziua votului pe Valea Prahovei. Nu a fost o zi cu zăpadă cum au sperat turiștii, dar a fost soare. Întrebați de ce nu sunt la urne, unii au declarat că au amânat pentru mai târziu, deși locuiesc la mare depărtare.

„Sunt de la Vaslui. Mergem aici să votăm. Sunt secții de votare în Brașov. Avem voie să votăm, nu? Dacă nu avem voie nu mai mergem. Păi cam da, că timpul e limitat și să ne distrăm.”, a declarat un bărbat pentru stirileprotv.ro.

Cei care au vrut să voteze au putut să o facă doar la secțiile de votare amenajate în județul de reședință.

Peste 4,9 milioane de români au votat duminică la alegerile parlamentare 2020 până la ora 19. Este o prezenţă slabă dacă o comparăm cu cea de la locale: 2 milioane de oameni mai puțin.

Prezența la vot, la alegerile parlamentare 2020,  la ora 19

4.953.541 de români au votat până la ora 19 la secțiile de vot din România. Până la această oră, prezența la urne e de 29,80 %.

Urban: 2.904.483

Rural: 2.517.311

Cea mai mare prezenţă a fost înregistrată în judeţul MEHEDINŢI – 40,55%, TELEORMAN – 36,07 %, OLT – 36,04 %, GORJ – 35,32 %, GIURGIU – 35,01 %, DOLJ – 34,93 %.

Cea mai slabă prezenţă la ora 19 s-a înregistrat în VASLUI – 22,41 % %. Urmează IALOMIȚA – 24,78 % și IAȘI – 25,14%.

În Bucureşti, 517.494 de alegători şi-au exprimat preferinţele electorale. Prezenţa la urne în Bucureşti este de 28,68 % la ora 19.

Citeşte şi: Prezenţa la vot la alegerile parlamentare 2020, mai scăzută cu 2 milioane față de cele locale. Peste 4,9 milioane de români au votat până la ora 18

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „Lui i-a fost rușine”
Fanatik.ro
Bombă! Informații de ultimă oră despre Dan Petrescu: „Ofertă de 3 milioane de euro pe an!”. Exclusiv
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii. S-a stins o celebră cântăreață. Era una dintre cele mai promițătoare voci ale noii generații
Playtech.ro
'Dacă a împlinit 18 ani trebuie să mai facă vreun demers pentru a primi pensia alimentară?'. Legea, explicată de un avocat
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și acasă, pentru consolidarea relațiilor”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Japonia a fost zguduită din nou! Cutremurul a înregistrat 6,7 grade. Autoritățile sunt în alertă
iamsport.ro
Patronul din fotbalul românesc a izbucnit: ”Ultimul om care putea fi ministru! Un simbol al corupției, un combinator care a făcut nenorociri, nu are nicio legătură cu ideea de justiție”
MediaFlux
Cazuri de lepră în România! Cum se manifestă boala
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul