Românii care merg în vacanță în Grecia sau Bulgaria stau la întoarcere 14 zile în izolare. De când ar putea fi ridicată măsura

Românii care pleacă în vacanță în Grecia sau în Bulgaria trebuie să stea în izolare 14 zile, la revenirea în țară. Măsura ar putea fi ridicată de la 15 iunie, anunță ministrul Economiei, Virgil Popescu.
Alina Costache
29 mai 2020, 06:49
Românii care merg în vacanță în Grecia sau Bulgaria stau la întoarcere 14 zile în izolare. De când ar putea fi ridicată măsura

De la 1 iunie românii vor putea călători în Grecia și Turcia. 

„Românii pot merge în Grecia și Bulgaria, doar că la întoarcere regula spune că trebuie să intre într-o izolare de 14 zile. Eu cred că până în 15 iunie, când se deschide sezonul estival din Grecia și Bulgaria, lucrurile astea se vor reglementa și anumite țări pot fi exceptate de la acest lucru pe bază de acorduri bilaterale. (…) Eu nu pot să recomand ceva unor turiști, e dreptul lor să se ducă în vacanță unde își doresc. Grecia a anunțat data de 15 iunie, nici Bulgaria nu a deschis încă de la 1 iunie”, a declarat Virgil Popescu, la B1TV.

Totodată, ministrul Economiei a mai precizat că din 15 iunie, românii care se vor întoarce din vacanță, ar putea scăpa de perioada de izolare.

„Eu sunt optimist că, în continuare, respectând regulile, vom ajunge să avem și mai puține cazuri de îmbolnăviri și din 15 iunie românii să poată merge în scop turistic în străinătate sau în România și nu vor avea probleme la întoarcerea din afara țării. (…) Eu sunt convins că toată lumea se va alinia în sensul deschiderii sezonului turistic începând din 15 iunie”, a mai declarat Virgil Popescu.

Ministrul speră că românii vor alege turismul intern pentru că „se consideră în siguranță în România”.

„E dreptul turiștilor să meargă în vacanță unde își doresc, eu ca ministru al Turismului îmi doresc cât mai mulți turiști români și străini în România. Și cred că mai mulți români o să prefere turismul intern. Se consideră mai în siguranță în România”, a spus Popescu.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Istoricul mașinilor, arma secretă a dealerilor auto. Detaliul la care ar trebui să fie românii atenți. „Poate fi tăiată în două și să nu apară”
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. România a pierdut o voce emblematică. Talentul său a fost unic
Playtech.ro
Servicii stomatologice decontate de CNAS în 2026. Ce tratamente poți face gratuit
Adevarul
Lumea în pericol. Verdict sumbru după raportul de la Munchen: „Garanțiile de securitate se diluează. Rusia încă are forța să facă o nefăcută”
wowbiz.ro
Rezultatul autopsiei lui Sorin, afaceristul mort împreună cu soția și copilul în accidentul din Iași! Cauza reală a decesului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Afaceristul Sorin Ciprian Iacob s-a stins din viață în urma unui grav incident rutier, în Ciortești! UPDATE: Femeia însărcinată și copilul și-au pierdut viața la spital
iamsport.ro
BREAKING | Adi Mutu, noul antrenor de la Universitatea Craiova?! Mihai Rotaru a rupt tăcerea
MediaFlux
Dezvăluiri din ședința CCR: Judecătorul Gheorghe Stan, întors din concediu paternal pentru a susține trimiterea pensiilor speciale la CJUE
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj