Veste pentru toți românii! Tratamente la privat cu banii dați la CNAS. Guvernul adoptă o nouă OUG

Guvernul va da astăzi o ordonanță de urgență care va permite populației să se trateze la privat cu banii din asigurarea plătită statului.
Ruxandra Rădulescu
16 iun. 2021, 13:42
Veste pentru toți românii! Tratamente la privat cu banii dați la CNAS. Guvernul adoptă o nouă OUG

Guvernul urmează să dea în decursul zilei de azi, o ordonanță de urgență care va permite românilor să se trateze în instituții medicale private, din banii dați la Casa Națională de Asigurări de Sănătate.

Această măsură este o consecință a presiunii generate de COVID-19 asupra sistemului sanitar. Pacienții care vor dori să apeleze la serviciile private de sănătate, vor trebui să-și exprime consimțământul în scris, iar clinicile private vor avea obligația să le spună clar pacienților care este diferența pe care vor fi nevoiți să o achite.

Fondurile puse la dispoziție de Casa de Asigurări de Sănătate nu pot acoperi în întregime taxele de la privat, așa că românii vor trebui să scoată din buzunar o sumă de bani pentru a achita în întregime cheltuielile.

„Tarifele în momentul de față sunt absolut neacoperitoare, nu de azi, de ieri, ci de vreo 4 ani se poartă această discuție, iar Ministerul Sănătății și Casa Națională, prin ordoananță, demonstrează că este incapabilă să rezolve această problemă.”, a precizat Sorin Paveliu, expert în politici de sănătate.

Guvernul, o măsură care favorizează sistemul privat de sănătate

Specialistul în sănătate, Sorin Paveliu, este de părere că această măsură favorizează în special sistemele private de sănătate.

„Este clar că această concesie favorizează sistemul privat, în dauna celui de stat, respectiv, prevede pe de o parte o creștere a numărului de paturi contractate în sistemul privat cu 10%, dar putem să punem lucrurile și invers. Asta presupune o scădere exact cu același număr de paturi din sistemul public, fără să existe niște criterii foarte transparente.”, este de părere Sorin Paveliu, conform Alephnews.

 

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Rică Răducanu, externat după accidentul care l-a băgat în spital. Fostul mare portar e în scaun cu rotile
Capital.ro
Telefonul mobil îți poate afecta mâinile fără să-ți dai seama. Medicii avertizează asupra afecțiunilor provocate de utilizarea excesivă
Playtech.ro
Cum ajungi din Lefkada în Kefalonia fără să ocolești. Ferry-ul care te duce direct în una dintre cele mai frumoase stațiuni ale insulei. Cât durează traversarea
Adevarul
Cât ar putea scumpi noua taxă UE carburanții. Calculul pentru un șofer cu Dacia Logan
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Legendarul sportiv român este împotriva ”Anului Ilie Năstase”: ”Tăiam de la bolnavii de cancer, dar avem bani pentru show”
MediaFlux
Nativii care ar putea obține o sumă mare de bani. Horoscopul weekendului
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România