Românii sunt printre cei mai săraci europeni. Averea medie a populaţiei, mai mică şi decât în Bulgaria

România are o avere financiară medie pe cap de locuitor de 5.823 euro, în timp ce media la nivel european este de 65.209 euro, a declarat, marţi, Dan Popovici, directorul general al OTP Asset Management România, la evenimentul "Piaţa fondurilor de investiţii în 2024 - aşteptări şi provocări", organizat de Asociaţia Administratorilor de Fonduri.
Mircea Filipescu
02 feb. 2024, 09:27
Românii sunt printre cei mai săraci europeni. Averea medie a populaţiei, mai mică şi decât în Bulgaria

„România în momentul de faţă are o avere medie pe cap de locuitor la 5.823 de euro, comparativ cu averea medie la nivelul întregii Europe de 65.209 euro. Din acest punct de vedere se vede că este o discrepanţă foarte mare între averea acumulată la nivel european şi averea acumulată în România. Discrepanţa, din punctul meu de vedere, este mult mai mare decât discrepanţa dintre salariile de exemplu obţinute în momentul de faţă în România şi salariile obţinute în alte ţări ale lumii”, a spus Dan Popovici, menţionând că datele sunt de la European Financial Management Association (EFMA) şi se referă la anul 2022.

El a explicat că averea financiară se referă la depozite bancare, fonduri de investiţii, fonduri de pensii, asigurări de viaţă cu capitalizare şi fonduri de investiţii. Dan Popovici a precizat că în afară de averea financiară mai există una în zona de real estate, formată din investiţii în imobiliare şi terenuri.

Potrivit sursei citate, averea medie în alte ţări din regiune este mai mare decât în România. Astfel, în Bulgaria este de 7.778 de euro, în Ungaria – 12.058 euro iar în Polonia – 11.249 de euro. În Marea Britanie averea medie pe cap de locuitor este de 112.318 euro, iar în Germania este de 83.903 de euro.

Citeşte şi: BRD, scoasă la vânzare. Schimbări majore în peisajul bancar din România în 2024

De asemenea, Popovici a spus că valoarea instrumentelor aferente pieţei de capital raportată la valoarea depozitelor bancare este pe un trend ascendent începând din 2015, iar cea mai mare contribuţie este dată de fondurile de pensii.

Conform datelor prezentate, depozitele bancare reprezintă, în medie, 68% din averea financiară a românilor. O componentă importantă o reprezintă fondurile de pensii, cu 18,5%.

Fondurile de investiţii reprezintă în România doar 3,73% din totalul averii medii pe cap de locuitor. Media europeană se situează la nivelul de 10%.

Citeşte şi: Noua Casă 2024. Programul rămâne cel mai avantajos credit ipotecar. Noile condiţii aprobate de Guvern

DailyBusiness
România primește sprijin pentru aderarea la OCDE. Bolojan anunță acorduri strategice cu Ungaria și Austria
Spynews
Culoarea anului 2026 este Cloud Dancer. Cum o porți în ținute ca să atragi norocul
Fanatik.ro
Fotbalistul celebru care a recunoscut că ”discută” cu iubita unui alt sportiv. Dezvăluirea bizară făcută de acesta: ”Mă place mai mult”
Capital.ro
Doliu în lumea filmului! Celebrul actor din „Mortal Kombat” s-a stins din viață. Toți îl știau de la TV
Playtech.ro
Tabel pensii anticipate parțiale în 2025: penalizări exacte, de la 1 lună la 5 ani. Cât pierzi lunar
Adevarul
Un băiat de 13 ani, obligat de talibani să-l execute public pe ucigaşul familiei sale în faţa unui stadion plin
wowbiz.ro
Când a murit, de fapt, Ștefania Szabo? Rezultatele autopsiei răstoarnă ancheta în cazul decesului subit al doctoriței
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Roxana Moise a fost condusă pe ultimul drum! Familia și-a dorit discreție la înmormântarea fostei sportive
iamsport.ro
A văzut cum a ajuns să arate Florin Prunea după o lună în junglă și a rămas năucit: 'Băi, de ce este așa?' | FOTO
MediaFlux
Planul lui Trump pentru România. Urmează o perioadă cruntă
stirilekanald.ro
ALERTĂ NASA! Un obiect misterios ce seamănă cu o navă spațială se îndreaptă cu o viteză orbitoare spre Pământ și pare "să emită periodic jeturi de gaz și praf"
substantial.ro
Sloturi noi – avantaje și dezavantaje