Rompetrol Rafinare a contestat în Instanţă sechestrul instituit de DIICOT

Rompetrol Rafinare a contestat la Tribunalul Constanța sechestrul instituit de DIICOT asupra bunurilor companiei.
Filip Stan
17 mai 2016, 19:46
Rompetrol Rafinare a contestat în Instanţă sechestrul instituit de DIICOT

Conform portalului instanțelor de judecată, Rompetrol Rafinare a avut termen luni pentru dosarul prin care a contestat măsura asiguratorie, însă Instanța a amânat cauza și a stabilit un nou termen de judecată, în data de 25 mai, „pentru atașarea dosarului de urmărire penală și pentru a oferi petenților posibilitatea pregătirii apărării cu privire la excepțiile invocate”.

Procurorii DIICOT au pus la începutul săptămânii trecute sechestru pe rafinăria Petromidia, în cadrul unui dosar penal care vizează modul în care a fost privatizată rafinăria. Acest dosar este disjuns din dosarul Rompetrol, în care a fost judecat și omul de afaceri Dinu Patriciu.

Sechestrul asigurător a fost instituit asupra bunurilor mobile și imobile ale KazMunayGas International NV, SC Oilfield Exploration Business Solutions SA și SC Rompetrol Rafinare SA, în vederea recuperării sumelor de 1.724.168.825 lei, 290.786.616 dolari și 34.941.924 de euro.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Lovitura teribilă pentru U Cluj. Ce suspendare îl așteaptă, de fapt, pe Cristiano Bergodi
Capital.ro
Un nou partid în România, cu Călin Georgescu președinte. 2 nume mari vor lipsi sigur din el: L-au folosit și trădat
Playtech.ro
Poți opri complet căldura într-un apartament la bloc? Ce spune legea
Adevarul
Lumea în pericol. Verdict sumbru după raportul de la Munchen: „Garanțiile de securitate se diluează. Rusia încă are forța să facă o nefăcută”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Afaceristul Sorin Ciprian Iacob s-a stins din viață în urma unui grav incident rutier, în Ciortești! UPDATE: Femeia însărcinată și copilul și-au pierdut viața la spital
iamsport.ro
A auzit ce a spus MM Stoica și a șters pe jos cu el: ”Arată nivelul lui mental, e același scriitor prolific în închisoare care a bătut un suporter! Mai țineți minte FCSB - Viitorul 2-5?”
MediaFlux
Anunț pentru românii care așteaptă pensia pe card
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj