Roverul Curiosity a detectat metan pe Marte. NASA nu ştie de unde provine acest gaz

NASA a anunţat că roverul său Curiosity a detectat din nou pe Marte cantităţi de metan, un gaz care poate fi emis de microbi, dar şi de interacţiunile dintre roci şi apă, informează AFP, potrivit Agerpres.
Filip Stan
24 iun. 2019, 15:55
Roverul Curiosity a detectat metan pe Marte. NASA nu ştie de unde provine acest gaz

Minilaboratorul chimic aflat la bordul roverului Curiosity, denumit SAM, a descoperit o concentraţie de metan de 21 de părţi la 1 miliard de unităţi de volum, a anunţat agenţia spaţială americană, duminică, într-un comunicat, evocând „un rezultat surprinzător”.

„Cu măsurătorile actuale, nu avem niciun mijloc pentru a spune dacă metanul este de origine biologică sau geologică şi dacă este vechi sau modern”, a declarat Paul Mahaffy, coordonator ştiinţific la NASA pentru acest echipament ştiinţific.

Chestiunea originii metanului pe Marte îi pasionează pe specialiştii în cercetări spaţiale, întrucât prezenţa acestui gaz poate să indice existenţa unor forme de viaţă.

Roverul Curiosity, care se află pe Marte din 2012, a detectat de mai multe ori metan pe „Planeta Roşie”. Sonda europeană Mars Express, plasată pe orbita marţiană în 2003, a fost primul dispozitiv ce a făcut o astfel de descoperire. Însă niciodată la un astfel de nivel, care este de aproximativ trei ori mai mare decât cantităţile descoperite până în prezent.

Originea metanului de pe Marte rămâne un mister pe care oamenii de ştiinţă nu l-au descifrat încă: sonda europeană Trace Gas Orbiter, lansată în 2016 cu instrumente foarte fine la bordul ei, nu a detectat deocamdată metan.

„Combinarea observaţiilor realizate la suprafaţă şi de pe orbită ar putea să-i ajute pe oamenii de ştiinţă să localizeze sursele de gaz de pe planetă şi să înţeleagă cât timp acest gaz durează în atmosfera marţiană. Acest lucru ar putea explica motivul pentru care detectările de metan realizate de Trace Gas Orbiter şi Curiosity diferă atât de mult”, au concluzionat specialiştii de la NASA. 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Marius Baciu, out de la FCSB?! Ratarea calificării în fața letonilor de la Auda a pus capac. Exclusiv
Capital.ro
Poți primi bani la bătrânețe chiar dacă nu ai lucrat niciodată. Câți bani pot lua românii din această țară
Playtech.ro
Amenda pe care mulți șoferi încă o calculează greșit. Cât plătești din iulie 2026 pentru cele mai comune abateri
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Modificare la pensie de la 1 August 2026. Crește stagiul complet de cotizare
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România