RTL îşi vinde filiala din Olanda pentru 1,1 miliarde de euro, în numerar

Compania media RTL Group vinde filiala sa olandeză RTL Nederland către DPG Media, cu sediul în Belgia, într-o tranzacţie în valoare de 1,1 miliarde de euro, în numerar, tranzacţie care include formarea unui parteneriat strategic între cele două companii.
Filip Stan
18 dec. 2023, 11:06
RTL îşi vinde filiala din Olanda pentru 1,1 miliarde de euro, în numerar

Acordul vine la aproape un an după ce autorităţile olandeze pentru concurenţă au blocat planurile RTL de a achiziţiona rivalul Talpa, spunând că grupul fuzionat ar fi prea dominant pe piaţa olandeză.

”Fuziunea dintre RTL Nederland şi DPG este cu siguranţă a doua cea mai bună opţiune, dar totuşi una foarte bună”, a declarat Thomas Rabe, directorul general al RTL Group, pentru Reuters.

Pentru a putea investi şi a concura cu platforme internaţionale de streaming precum Netflix şi Disney, companiile trebuie să devină mai mari, a spus Rabe.

”Dacă nu putem face noi înşine această extindere prin consolidare, atunci suntem pregătiţi să mergem pe alte căi, cum ar fi această vânzare în Ţările de Jos”, a spus el.

Preţul de achiziţie vine cu ”o primă strategică semnificativă şi este cu mult peste valoarea actuală de piaţă”, a spus Rabe.

Sub rezerva aprobărilor autorităţilor de reglementare, tranzacţia în totalitate în numerar este aşteptată să se încheie pe la jumătatea anului 2024, iar câştigul de capital din tranzacţie va fi în mare parte scutit de impozit şi se va ridica la aproximativ 800 de milioane de euro, potrivit RTL Group.

Citeşte şi: Alertă în SUA! Un automobil a intrat într-un SUV din escorta lui Joe Biden

RTL Nederland a înregistrat un profit operaţional (EBITA) de aproximativ 69 de milioane de euro în prima jumătate a anului 2023, cu aproximativ 800 de angajaţi şi vânzări de aproximativ 288 de milioane de euro.

Ca parte a vânzării, companiile vor forma un parteneriat strategic în domeniile de publicitate şi tehnologie de streaming, vânzări internaţionale de publicitate şi conţinut.

”Împreună cu mărcile noastre de televiziune VTM şi RTL Belgium, vom putea construi un grup care are amploarea necesară pentru a investi în transformarea digitală a televiziunii”, a declarat Christian Van Thillo, preşedintele general al DPG Media Group, într-un comunicat.

Parteneriatul strategic va dura trei ani după încheierea tranzacţiei, dar Rabe a spus că, dacă colaborarea va merge bine, nu ar exista niciun motiv pentru a nu continua.

„DPG nu este activă în sectorul TV din Olanda. Prin urmare, presupunem că acordul va fi aprobat de autorităţile antitrust”, a spus Rabe.

DPG Media controlează mai multe ziare olandeze naţionale şi regionale şi deţine, de asemenea, cel revista de benzi desenate cea mai bine vândută, Donald Duck, precum şi o serie de reviste populare pentru femei.

Citeşte şi: Surse: Veste uriaşă, România intră în spaţiul Schengen în 2024. Olanda nu se mai opune intrării Bulgariei

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
MM Stoica, analiză dură a FCSB: „Suntem pe fundul prăpastiei! Bifăm un record istoric”. Ce se întâmplă cu Alibec 
Capital.ro
Călin Georgescu, în fruntea României. George Simion i-a dat vestea excelentă: Suntem la un pas distanță să luăm țara în mâini!
Playtech.ro
Pensionare anticipată fără penalizare: în ce condiții pot ieși românii mai devreme la pensie
Adevarul
Vacanța de vis în Albania, transformată în coșmar. Povestea unui cuplu care s-a adresat Curții de Justiție Uniunii Europene
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Ilie Năstase nu se dezminte! Ce s-a întâmplat la prima înfățișare în procesul de divorț cu Ioana
MediaFlux
Pensii noiembrie. Mai mulți bani pentru anumiți români
stirilekanald.ro
O nouă EXPLOZIE a avut loc cu câteva momente în urmă, din cauza acumulării de gaze
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai