Rujeola face ravagii în România. Medicul Mihai Craiu: De când a început pandemia au fost 650 de cazuri

Milioane de copii riscă să facă boli precum difterie, rujeolă sau poliomelită deoarece părinţii nu-i mai vaccinează de teama infectării cu coronavirus. Medicul pediatru Mihai Craiu spune că de când a început pandemia au fost raportate 650 de cazuri de rujeolă în România. 
Alina Costache
29 mai 2020, 06:48
Rujeola face ravagii în România. Medicul Mihai Craiu: De când a început pandemia au fost 650 de cazuri

Organizația Mondială a Sănătății atrage atenția că odată cu răspândirea pandemiei de coronavirus în toată lumea, programele de vaccinare au fost întrerupte.

Medicul pediatru Mihai Craiu trage un semnal de alarmă și explică că într-adevăr, este firesc ca părinților să le fi fost teamă să își ducă copiii la vaccinare, dar acest lucru este unul esențial.

„Evident că va crește numărul de cazuri. De când a început pandemia sunt raportate săptămânal între 50 – 60 chiar 119 cazuri. Adică de când a început pandemia au fost 650 de cazuri de rujeolă în România.

Conform OMS, ținta de control într-o societate vaccinată ar fi să apară 5 cazuri la un milion de copii de rujeolă. Față de această cifră de cinci cazuri la un milion, creșterea a fost de peste 102 în pandemie”, a explicat medicul pediatru Mihai Craiu, potrivit Digi24.

Medicul i-a avertizat pe părinți să se gândească că fără vaccin ar putea exista riscuri importante.

„Sunt soluții de recuperare într-un timp relativ rapid, cel mai scurt interval între două vaccinuri succesive de 28 de zile, chiar și pentru copiii mici poate fi recuperată vaccinarea.

Consultul înainte de vaccinare poate fi făcut și prin telemedicină.

Vaccinarea să se facă dimineață, în cabinet, să se aranjeze programul astfel încât să scadă riscul să se întâlnească cu persoane potențial bolnave”, a adăugat medicul Craiu.

Citeşte şi Tânăra generaţie, afectată de pandemia de coronavirus. Organizaţia Internaţională a Muncii avertizează: Apare generaţia restricţiilor

DailyBusiness
Andra și Cătălin Măruță plătesc o avere pentru școala celor 2 copii. David și Eva învață la Cambridge School of Bucharest
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Imagini spectaculoase cu Andreea Esca în Grecia! „Cea mai lungă vacanță de când am carte de muncă!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Simona Halep, revenire neașteptată. La ce eveniment uriaș va participa fostul lider WTA
Capital.ro
Noul plan al lui Călin Georgescu. Ar vrea să preia AUR de la George Simion. Cum își va schimba discursul
Playtech.ro
Hidroelectrica vs. alți furnizori de energie electrică: cât plătești la aceeași factură de 150 kWh/lună în 2025
Adevarul
Scenariu de coșmar - Dronele din Polonia, doar o diversiune, România ar fi ținta reală. Șeful generalilor: „Acțiunea rușilor a fost deliberată”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Doliu în clanul Pian! Unul dintre lideri a murit subit în Penitenciarul Rahova
Cancan.ro
Răsturnare de situație după ce Dorian Popa a fost condamnat la 8 luni de închisoare. Decizia finală a tribunalului!
iamsport.ro
George Copos, acum 40 de ani. Fata de lângă el este vedetă TV și a rupt tăcerea: 'Aveam 20 de ani'
MediaFlux
Prada a copiat opincile românești! Se vând la un preț enorm
stirilekanald.ro
Cine l-a înjunghiat pe Auraș în timpul măcelului de la Craiova. Criminalul era deja cunoscut în lumea interlopă. De la ce a pornit totul
substantial.ro
Dacă te balonezi și elimini gaze de peste 25 de ori pe zi, mai ales împreună cu alte simptome, ar fi bine să știi ce înseamnă