Rusia a anunţat ce vrea să distrugă în Ucraina: „Instalaţiile de apărare aerodromurile şi aviaţia militară sunt dezactivate”

Rusia vizează infrastructura militară a Ucrainei, apărarea aeriană şi forţele aeriene cu arme de înaltă precizie şi nu atacă oraşele ucrainene, transmite Ministerul Apărării de la Moscova.
Daniel Spătaru
24 feb. 2022, 07:53
Rusia a anunţat ce vrea să distrugă în Ucraina:

După cum se specifică într-un comunicat al Ministerului rus al Apărării din Rusia, infrastructura militară, instalațiile de apărare aeriană, aerodromurile militare și aviația militară din Ucraina sunt dezactivate de arme de înaltă precizie. Cu toate acestea, forțele ruse nu lansează lovituri cu rachete sau artilerie asupra orașelor ucrainene, a ţinut să dezmintă ministerul, în ciuda acuzaţiilor internaţionale.

Kievul a declarat că Rusia a lansat un atac la scară largă asupra Ucrainei, centrele de comandă militară din mai multe oraşe fiind lovite de rachete, aminteşte Reuters.

Citeşte şi Începe războiul în Ucraina! Vladimir Putin a ordonat începerea operațiunilor militare în regiunea ucraineană Donbas

Printre atele, Ucraina şi-a închis întreg spaţiul aerian ca răspuns la operaţiunea militară rusă din Donbas, a informat televiziunea publică joi dimineaţă.

Anterior, preşedintele rus Vladimir Putin a anunţat joi o operaţiune militară în Ucraina pentru a apăra separatiştii din regiunea Donbas.

Citeşte şi A început războiul în Ucraina! Explozii puternice în apropiere de Kiev!

Republicile populare din Donbass au cerut ajutorul Rusiei. Ca urmare, am decis să iniţiem o operaţiune militară specială. Obiectivul este de a proteja oamenii care de opt ani sunt ţinta abuzurilor şi genocidului din partea regimului de la Kiev şi, pentru ca aceasta să înceteze, vom acţiona pentru a demilitariza şi denazifica Ucraina şi îi vorm aduce în faţa justiţiei pe cei care care au comis numeroase crime sângeroase împotriva oamenilor paşnici”, a declarat Vladimir Putin, citat de TASS.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Informații din culise: ce antrenor își doresc jucătorii de la FCSB după plecarea lui Mirel Rădoi! Revenire surprinzătoare
Capital.ro
Lovitură pentru România. Avertisment din interiorul BNR: Ruperea coaliției poate avea urmări crâncene pentru economie, care se vor resimți mulți ani de aici înainte
Playtech.ro
Buletinul vechi dispare treptat. Ce trebuie să faci în 2026 și până când mai este valabil
Adevarul
Bancherul putred de bogat care a devenit arhitectul Europei moderne. Era un geniu al diplomației și a schimbat destinul cultural al continentului
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Tudor Gheorghe a ajuns de urgență la spital! Ce se întâmplă cu celebrul compozitor, în aceste momente
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Președintele Nicușor Dan cheamă la Cotroceni partidele. Urmează noi dezbateri privind soarta Guvernului (SURSE)
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara